jedzenie

fot. Pexels

Post przerywany: nie tylko dla ciała, ale też dla ducha. Prosta droga do zdrowia

Każdy człowiek zna słowo “post”. Zwykle kojarzy się ono z okresem przedświątecznym, jednak nie tym razem. Post, zarówno ten przerywany, był praktykowany przez ludzi od najdawniejszych czasów. Związane to było albo z występowaniem okresów braku pokarmu, albo z religią. W czasie snu także doświadcza się postu przerywanego. Organizm, do którego w tym czasie nie dostarcza się jedzenia, uruchamia procesy regenerujące oraz detoksykacyjne.

Typów postów jest nieskończenie wiele. Istnieją takie, jak: głodówki lecznicze, dieta 5:2 czy posty owocowo-warzywne. Post przerywany (intermittent fasting) związany jest z tzw. karmieniem ograniczonym czasowo. Podczas niego pokarmy spożywa się w ściśle ustalonym czasie. Od głodówki różni się tym, że w jej czasie nie jemy nic, a w czasie postu można sięgać po to, co się lubi, jednak tylko o pewnych, ściśle ustalonych porach dnia lub tylko przez kilka dni w tygodniu.

Rodzaje postu przerywanego – kiedy mogę jeść?

Post przerywany ma wiele wariantów. Człowiek zainteresowany taką tematyką powinien sprawdzić każdy z nich i wybrać, ten, który najbardziej będzie mu odpowiadać. Wyróżnia się:

  • Dwunastogodzinny – tzw. post 12/12 – Polega na jedzeniu przez 12 godzin w ciągu doby i poszczeniu przez pozostałe 12 godzin. Jest on najbardziej przystępny, ponieważ wiele ludzi odżywia się w taki sposób, nawet o tym nie wiedząc. Jest to na tyle dużo czasu, że bez problemu można zmieścić od 4 do 5 posiłków w ciągu doby. Ten typ postu warto wybrać szczególnie na początku swojej drogi z tego typu działaniami,
  • Szesnastogodzinny – tzw. post 16/8. Przez osiem godzin można spożywać pokarmy, a przez pozostałe 16 należy tego nie robić. Zwykle oznaczać to może rezygnację ze śniadania lub kolacji.
  • Dwudziestogodzinny – tzw. post 20/4. Jest on najbardziej restrykcyjny. Chcąc dojść do takiego stopnia zaawansowania warto zacząć od dwunastogodzinnego, aby stopniowo przyzwyczajać organizm do zmian.

>>> 3 kroki – czyli czy dieta dla dwojga ma sens

fot. pixabay

Zalety i wady postu przerywanego

Post przerywany może przyczyniać się do pojawienia wielu korzystnych efektów. Jest to m.in. redukcja uczucia głodu, przyspieszenie metabolizmu, usprawnienie układu odpornościowego, wydłużenie życia, redukcja różnych stanów zapalnych, zmniejszenie uzależnienia od jedzenia, poprawa lipidogramu, czy stymulacja odbudowy DNA.

Do negatywnych aspektów zaliczyć można: konieczność pilnowania godzin jedzenia, możliwość pojawienia się zmęczenia czy zawrotów głowy na początku postu, a nawet wystąpienie pewnych schorzeń w sytuacji, kiedy post jest źle prowadzony. Zdrowe produkty, odpowiednie do każdej diety można znaleźć w gazetkach promocyjnych Gazetkowo.pl.

>>> Ta dieta odżywi nie tylko ciało, ale i umysł [WIDEO]

fot. pixabay

Zasady intermittent fasting, czyli postu przerywanego

Aby post przerywany był skuteczny, należy pamiętać o kilku zasadach. Należy:

  • pilnować godzin jedzenia,
  • jeść mądrze – trzeba odżywiać się regularnie i wybierać dobrze zbilansowane posiłki, w wyborze produktów pomóc może gazetka Twój Market
  • ograniczyć słodkie napoje,
  • dostosować porę występowania okna żywieniowego do siebie – należy wziąć pod uwagę, kiedy w ciągu dnia najchętniej sięga się po jedzenie,
  • słuchać swojego organizmu i nie robić niczego na siłę – jeśli człowiek zacznie się czuć źle przy danym trybie, warto rozważyć jego modyfikację.

Pomimo wielu prozdrowotnych właściwości postu przerywanego, są pewne grupy społeczne, które nie powinny się na niego decydować. Należą do nich: kobiety w ciąży lub karmiące piersią, diabetycy, mający zaburzenia odżywiania oraz osoby dbające o przyrost masy mięśniowej. W przypadku wątpliwości warto również zwrócić się do lekarza lub dietetyka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze