teresa z lisieux

Fot. cathopic

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus z powstania warszawskiego

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co ma wspólnego powstanie warszawskie z łódzkim karmelem? Jaki związek ma kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie z łódzkim kościołem klasztornym sióstr klauzurowych? W jaki sposób święta Tereska od Dzieciątka Jezus wzięła udział w powstaniu warszawskim 1944 i została ranna? Na te i podobne pytania odpowiada o. Ernest Zielonka – przeor łódzkiego klasztoru oo. karmelitów.

Jedną z najcenniejszych łódzkich pamiątek powstania warszawskiego jest obraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus, który znajduje się w głównym ołtarzu kościoła klasztornego Sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi. Dzieło pędzla krakowskiego artysty Piotra Stachiewicza zostało namalowane w 1925 roku dla kościoła Księży Misjonarzy pw. Świętego Krzyża w Warszawie. Jest to prawdopodobnie jeden z pierwszych polskich wizerunków św. Teresy jaki został ukazany do publicznego kultu po akcie kanonizacyjnym, który miał miejsce 17 maja 1925 roku. Obraz ten został umieszczony w warszawskiej świątyni.

>>> Ksiądz, który wziął udział w powstaniu warszawskim jako dowódca [ROZMOWA]

– W czasie powstania warszawskiego, kiedy Niemcy wprowadzili do wnętrza Kościoła przy Krakowskim Przedmieściu dwie samobieżne maszyny wypełnione amunicją, które eksplodowały zniszczone zostało 45% świątyni. Ucierpiał także obraz św. Teresy, który podziurawiony amunicją został zniesiony do piwnic, gdzie znajdował się do lat 50 ubiegłego wieku. – tłumaczy o. Ernest.

powstanie warszawskie

fot. Wikimedia Commons (Eugeniusz Lokajski)

Obraz po zgliszczach wojennych został odnaleziony przez inż. Wiesława Konowicza, projektanta ołtarzy w łódzkim kościele Karmelitanek. Zwrócił się on do bp. Wacława Majewskiego – ówczesnego biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej – by jeśli to możliwe, poprosił Misjonarzy o podarowanie tego płótna łódzkim karmelitankom. – Obraz zostaje przywieziony do Łodzi i umieszczony w głównym ołtarzu kościoła klasztornego – dodaje łódzki przeor.

>>> Uczestnik powstania: dostarczałem żywność walczącym, choć droga była cały czas ostrzeliwana

Tak oto święta Teresa od Dzieciątka Jezus – poraniona w czasie powstania warszawskiego – przywędrowała do Łodzi, gdzie przypomina wszystkim o tamtym historycznym wydarzeniu.

W intencji wszystkich, którzy zginęli w bohaterskiej walce w obronie Warszawy w czasie powstania warszawskiego zostanie odprawiona msza św. w kościele ss. karmelitanek bosych w niedzielę – 2 sierpnia br. o godz. 9:00. Do udziału we wspólnej modlitwie zapraszają gospodynie świątyni.

Zobacz także
Wasze komentarze