Świat w pigułce – Obrzańskie Muzeum Misyjne

Wakacje są czasem, w którym więcej podróżujemy po Polsce, chcemy poznawać nowe rzeczy, odwiedzać nieznane miejsca. Dziś zapraszamy do tego, by nieco zboczyć z trasy i odwiedzić Obrzańskie Muzeum Misyjne, które prowadzą misjonarze oblaci. Już sam budynek Muzeum jest miejscem niecodziennym, a dzięki zgromadzonym eksponatom pozwala się przenieść w najdalsze zakątki świata.

Wieś Obra została założona nad rzeką o tej samej nazwie. Położona jest około 8 km na południowy zachód od Wolsztyna, przy drodze do Nowej Soli.

Budynki, w których obecnie przebywają oblaci, w dużej mierze są pozostałością po klasztorze cysterskim. Ufundował go w 1231 r. Sędziwój z rodu Jeleńczyków, kantor gnieźnieński. W 1238 r. władze zakonu przyjęły fundację i wyraziły zgodę na utworzenie opactwa. Zakonnicy przybyli tu z Łekna koło Wągrowca, zapewne przed 1240 r. Pierwsi opaci mieli niemieckie pochodzenie. W pierwszej połowie XVI w. klasztor przejęli polscy opaci. Najcenniejszym obiektem w pocysterskim zespole jest kościół pod wezwaniem św. Jakuba Większego. Tak klasztor, jak i kościół były początkowo drewniane. Około 1618 r. rozpoczęto budowę murowanej świątyni i takiegoż klasztoru. Niedokończone budowle zostały zniszczone w czasie najazdu szwedzkiego w połowie XVII w. oraz podczas przemarszów wojsk saskich i rosyjskich w latach 1700–1716. Kościół, który możemy obecnie zwiedzać, wzniesiono w latach 1722–1757, jego projekt opracował Jan Catenazzi. W połowie XVIII w. ukończono też budowę klasztoru. W 1796 r. władze pruskie skonfiskowały dobra ziemskie należące do cystersów, a w 1835 r. zlikwidowały klasztor. W roku następnym świątynia klasztorna stała się kościołem parafialnym. Krótko – w latach 1852–1854 – w klasztorze mieszkali jezuici. W 1904 r. w budynku klasztornym urządzono dom dla księży emerytów. 

Oblaci przybyli do Obry w 1926 r. i utworzyli tu seminarium duchowne. W latach II wojny światowej w klasztorze umieszczono najpierw szkołę policyjną, a później szpital. Zakonnicy powrócili do Obry w 1945 r.

W kościele znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

W klasztorze znajduje się również Muzeum Misyjne. Zgromadzono tam eksponaty, wśród których są zabytki sztuki sakralnej, pozostałe po pobycie cystersów w Obrze, ale przede wszystkim pamiątki ofiarowane przez misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej, którzy ewangelizują w ponad sześćdziesięciu krajach w Afryce, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Azji i Europie. Eksponaty pokazują pracę i życie codzienne społeczności, w których oblaci pracują. W muzeum znajdziemy więc rzeźby i przedmioty codziennego użytku plemion afrykańskich, stroje Eskimosów, mieszkających na dalekiej północy Kanady, za Kołem Polarnym. Obok siebie znajdują się eksponaty pochodzące z Chin oraz sąsiedniej Tajlandii, Sri Lanki, Meksyku czy Madagaskaru. Niesamowite są przywiezione z kontynentu południowoamerykańskiego elementy stroju pasterzy bydła oraz dzieła sztuki rzeźbiarskiej, przedstawiające Indian przy codziennych zajęciach, a także ekspozycje instrumentów muzycznych, nakryć głowy czy damskich torebek z różnych części świata.

Dzięki misjonarzom oblatom możemy w kilka chwil przeżyć niezwykłą podróż do najdalszych i najdzikszych zakątków świata. W jednym miejscu mamy cały świat w pigułce!

 

Justyna Nowicka

Galeria (21 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze