fot. YouTube, NIEPOKALANÓW

Światowe Centrum Modlitwy o Pokój: od Kibeho w Rwandzie do Niepokalanowa w Polsce

8 grudnia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – to dla sanktuarium w Niepokalanowie dzień szczególny, dzień odpustu. To miejsce kultu maryjnego, które wpisuje się w światowy łańcuch modlitwy o pokój. Modlitwy prowadzonej nieustannie przed Najświętszym Sakramentem.

Modlitwa prowadzona jest w ramach projektu o nazwie „Światowe Centrum Modlitwy o Pokój”. To dwanaście miejsc wieczystej adoracji w intencji pokoju, które zostaną zlokalizowane na całym świecie. Na razie jest ich osiem. Tworzone są z inicjatywy polskiego stowarzyszenia „Communita Regina della Pace”. Centra modlitwy powstają w miejscach szczególnie dotkniętymi skutkami wojen, konfliktów religijnych oraz nienawiści rasowej, wychodząc naprzeciw tym, którzy pragną pokoju oraz pojednania i poszukują jego autentycznego źródła. Pierwsze dwie gwiazdy w koronie Maryi zostały poświęcone przez Benedykta XVI, natomiast kolejne przez papieża Franciszka.

Gwiazda korony z Medjugorje, obecna w Polsce w 2019r., fot. Maciej Kluczka

Stowarzyszenie zostało powołane w 2008 r., w odpowiedzi na apel Benedykta XVI z 1 stycznia 2007 r. na Światowy Dzień Pokoju. Pierwszym etapem tworzenia swoistej globalnej mapy wieczystej adoracji było przekazanie do Ziemi Świętej wykonanego przez Mariusza Drapikowskiego Tryptyku Jerozolimskiego wraz z monstrancją „Niewiasta z Jeruzalem – Królowa Pokoju”. Początkowo umieszczony został w krypcie przy czwartej stacji drogi krzyżowej w Jerozolimie, ostatecznie pierwszą gwiazdą w Koronie Maryi Królowej Pokoju została Grota Mleczna w Betlejem.

>>> Jezus w monstrancji z Medjugorje. Będzie takich 12 na świecie. Wykonują je polscy artyści

Drugie miejsce na tej szczególnej mapie to Oziornoje w Kazachstanie. 2 lipca 2014 r. rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu „Gwiazda Kazachstanu”. To przedsięwzięcie jest kontynuacją adoracji prowadzonej w tym mieście nieprzerwanie od 25 marca 1996 r. Ołtarz został pobłogosławiony w Rzymie przez papieża Franciszka. Kazachskie miejsce modlitwy powstało z inicjatywy arcybiskupa Tomasza Pety. To punkt szczególny – miejsce przesiedlenia Polaków z sowieckiej Ukrainy w 1936 r.

Trzecie miejsce w maryjnej koronie to Bośnia i Hercegowina i oczywiście Medjugorje. Przekazanie monstrancji, jako daru pielgrzymów z całego świata, miało miejsce 22 czerwca 2011 r. w tamtejszym kościele pw. św. Jakuba.

>>> Siostra Emmanuel z  Medjugorje: cierpienie jest narzędziem zbawienia 

Gdyby ktoś chciał nawiedzić czwarte miejsce wieczystej adoracji w ramach Centrum Modlitwy o Pokój, musiałby pojechać aż na Wybrzeże Kości Słoniowej, do stolicy kraju – Jamusukro. Po rocznej peregrynacji w kościołach i sanktuariach polskich, ołtarz „Donum Caritas et Pax” został pobłogosławiony przez Franciszka i przekazany na kontynent afrykański. Modlitwa o pokój i wieczysta adoracja rozpoczęła się – w obecności całego tamtejszego episkopatu – 22 maja 2016 r. „Gwiazda Wybrzeża Kości Słoniowej” znalazła swoje miejsce w największym na świecie i najwyższym w Afryce kościele, który stanowi wotum za dar pokoju. Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju wzorowana jest na bazylice św. Piotra w Watykanie, świątynia mierzy 158 m wysokości, a jej powierzchnia przekracza 30 tys. m² (może pomieścić do 10 tys. osób).

Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro, fot. EPA/LEGNAN KOULA

Piątą gwiazdę w koronie znajdziemy w Korei Południowej. Tam, 14 października 2017 r., na zakończenie jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich dokonano uroczystej inauguracji Centrum w koreańskim sanktuarium Mari Bożej Różańcowej w Namyang. Tego też dnia rozpoczęto adorację Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie, a jak przecież wiemy, region koreański od wielu lat zmaga się z napięciem politycznym, które permanentnie związane jest z zagrożeniem nuklearnym. W sanktuarium wierni modlą się przed ołtarzem „Adoratio Domini in Unitate et Pace”, który został poświęcony w Watykanie w lipcu 2017 r.

Sanktuarium w Kibeho, fot. YouTube

Szósty punkt nieustannej modlitwy o pokój na świecie znajduje się w Rwandzie, w Kibeho (nazywanym afrykańskim Lourdes). Pracują tam polscy misjonarze marianie oraz pallotyni. Ojciec Święty Gwiazdę „Światła Pojednania i Pokoju” pobłogosławił podczas modlitewnego czuwania w Brzegach w Polsce, w czasie Światowych Dni Młodzieży. W 2017 r. ołtarz peregrynował po Polsce, Słowacji i Litwie. Później został przewieziony do Afryki i w czerwcu 2018 r. przygotowano uroczystą inaugurację Centrum Modlitwy o Pokój przy sanktuarium w Kibeho. To miejsce objawień maryjnych naznaczone jest cierpieniem wielu ludzi – masakry w obozie uchodźców.

fot. Maciej Kluczka

Siódmy punkt na mapie globalnej modlitwy o pokój powstanie na Filipinach. Na to miejsce wybrano konkatedrę św. Jana w Dagupan. Prace cały czas trwają. Ósma Gwiazda to polski Niepokalanów. Sanktuarium to, przez osobę św. Maksymiliana Kolbe, więźnia Auschwitz, wpisuje się w ideę nieustającej modlitwy o pokój. Ołtarz adoracji „Gwiazda Niepokalanej” w sierpniu 2018 r., w Rzymie, poświęcił papież Franciszek. Inaugurację Światowego Centrum Modlitwy przygotowano na 1 września tego samego roku. Do modlitwy i adoracji można też dołączyć o każdej porze dzięki internetowej transmisji.

Nie są jeszcze znane cztery kolejne miejsca, które dopełnią mapę Światowego Centrum Modlitwy o Pokój.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze