Uczesane komentarze [RECENZJA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przy pierwszym wertowaniu niewielka książeczka budzi skojarzenia z „Myślami nieuczesanymi” Stanisława Jerzego Leca. Bo krótkie, celne, na temat.  

„Ewangelia na Twitterze” to zbiór codziennych rozważań na temat Ewangelii dnia oraz luźnych komentarzy do wydarzeń, dni w roku liturgicznym, dyskusji czy przeczytanych przez autora książek. Mało oryginalnie – chciałoby się rzec, wszak wielu księży publikuje takie rozważania w różnych miejscach Internetu. Jednak Twitter, serwis zakładający zwięzłość, jest medium wymagającym.

Ks. Janusz Chyła dobrze wpisał się w jego charakter. Oprócz typowych komentarzy do czytań jego tweety zawierają opinie na temat współczesnych prądów ideowych, wydarzeń społecznych, często sentencje filozofów. Wpisy tego rodzaju można śmiało nazwać misyjnymi: dla wielu ludzi dwa-trzy zdania na temat Słowa Bożego, które przemkną przez ekran, mogą być jedynymi, z jakimi w ogóle się zetknęli. Jeżeli więc – zgodnie z koncepcją ostatnich papieży – traktować Internet jako osobliwy kontynent wymagający ewangelizacji, zapiski ks. Chyły jak najbardziej wpisują się w ten trend.  

 

Trzeba też brać pod uwagę, że treści publikowane w Internecie bywają ulotne. Dlatego dobrze się stało, że zebrano je w niewielkiej, papierowej książeczce. Czytając te wpisy jeden po drugim, po kilka na raz, zauważa się szerokość skojarzeń i erudycję autora, trafność komentarzy, ale przede wszystkim przepojenie codzienności Ewangelią. Zwięzłość niektórych zupełnie wystarcza, inne aż proszą się o dopowiedzenie ciągu dalszego w pięknej homilii. 

Zobacz także
Wasze komentarze