epa05790382 A handout photo made available by the World Press Photo (WPP) organization on 13 February 2017 shows a picture by The Guardian photographer Tom Jenkins that won the Sports – First Prize, Singles award of the 60th annual World Press Photo Contest, it was announced by the WPP Foundation in Amsterdam, The Netherlands on 13 February 2017. Sports – First Prize, Singles © Tom Jenkins, The Guardian Title: Grand National Steeplechase Caption: Jockey Nina Carberry flies off her horse, Sir Des Champs, as they fall at The Chair fence during the Grand National steeplechase, during day three of the Grand National Meeting at Aintree Racecourse on 9 April 2016 in Liverpool, England. EPA/Tom Jenkins/The Guardian/WORLD PRESS PHOTO HANDOUT ATTENTION EDITORS : EDITORIAL USE ONLY / NO SALES / NO ARCHIVE / NO CROPPING / NO MANIPULATING / USE ONLY FOR SINGLE PUBLICATION IN CONNECTION WITH THE WORLD PRESS PHOTO AND ITS ACTIVITIES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES/NO ARCHIVES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES/NO ARCHIVES Dostawca: PAP/EPA.

World Press Photo – znamy wyniki tegorocznego konkursu 

Światowy konkurs fotografii prasowej co roku wzbudza duże emocje i dyskusje. Taki ma bowiem cel. Dokument ma zmusić do refleksji. Tak jest również i w tym roku – wyniki tegorocznego plebiscytu wzbudzają niemałe poruszenie.  

Pierwsze miejsce w kategorii zdjęcia pojedynczego zajął Turek, Burhan Ozbilici. O zdjęciu głośno było chwilę po wydarzeniu, które przedstawia. W sieci tego samego dnia obejrzało je kilkanaście milionów osób. Było to zabójstwo rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa w Ankarze, na otwarciu wystawy fotograficznej, 19 grudnia 2016 r. Zabójca, którego przedstawia zwycięska fotografia, to mężczyzna, który zidentyfikowany został jako Mevlüt Mert Altıntaş.  

Fot. PAP/EPA/Burhan Ozbilici/AP/WORLD PRESS PHOTO HANDOUT

Można się oczywiście zastanawiać na etyką przyznawania nagrody fotografii, na której widać (żyjącego wówczas jeszcze) zabójcę i jego ofiarę. Ta dyskusja podejmowana jest co roku, gdy w konkursie uhonorowywane są sceny zbrodni, cierpienia i nierzadko bardzo trudne sytuacje, które trudno jasno skomentować. Jednak jak podkreśla Mary Calvert, członkini jury 

Wybranie zdjęcia przedstawiającego zamach terrorystyczny było bardzo, bardzo trudną decyzją. Jednak ostatecznie mieliśmy poczucie, że to zdjęcie jest wstrząsającym obrazem, który naprawdę świadczy o nienawiści naszych czasów. 

Choć Burhan Ozbilici stał się przypadkiem świadkiem tego morderstwa (nie był zaproszony na wystawę, a nawet spóźnił się na nią 15 minut), momentalnie podjął decyzję i odważył się zrobić ryzykowne zdjęcia. W konkursie bowiem są dwie jego fotografie: wykonana przed i po zabójstwie Andrieja Karłowa. Można sobie zadać pytanie o miejsce dokumentu w sztuce reporterskiej i o to, w jakim stopniu można upubliczniać okrucieństwo. I mimo iż na tej fotografii widzimy dwie osoby: jedną leżącą, drugą stojącą z pistoletem w ręku – bez objaśnienia kontekstu ta fotografia nie musi zrobić na nas aż takiego wrażenia. Po prostu trup i pistolet – widzieliśmy to przecież na wielu kadrach filmowych. Ale w momencie gdy dowiadujemy się, że osoba za obiektywem boi się o własne życie, a szaleniec z pistoletem może zaraz wpakować kulkę w jej głowę – już nie.  

Jednak dla wielu wciąż jest to temat zbyt drastyczny. Jörg M. Colberg, założyciel jednej z agencji fotograficznych, pisze na Twitterze wprost: 

Więc patrzymy na morderstwo przedstawione na fotografii i mówimy o moralności fotografii? Naprawdę? 

Czym jest moralność w fotografii? Czy to oszczędzanie odbiorcom drastycznych obrazów? Według mnie jest to przede wszystkim pokazywanie prawdy. A ona jest drastyczna, odpycha oko i często nie jest miła w odbiorze. Ceną pokazywania tej prawdy jest brutalność, która jest ważniejsza niż miłe doznania wizualne. Tym charakteryzuje się dokument.  

W kategorii pojedynczego zdjęcia wyróżniono także sceny z życia migrantów, kryzysu w Syrii, skutków działalności człowieka w naturalnym środowisku zwierząt, protestów w Stanach Zjednoczonych, a także sceny sportowe. Wszystkie dostępne w naszej galerii poniżej. 

fot. PAP/EPA/Tom Jenkins/The Guardian/WORLD PRESS PHOTO HANDOUT

Galeria (14 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze