Przewodniczący Episkopatu pojedzie do Kazachstanu na kongres zwierzchników religijnych
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki uda się do Kazachstanu na odbywający się w dniach 14-15 września w Nur-Sułtanie VII Kongres Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii – poinformowało biuro prasowe Episkopatu.
W komunikacie przekazanym PAP abp Gądecki przypomniał, że Jan Paweł II, podczas pobytu w Kazachstanie w 2001 roku, nazwał to państwo „krajem męczenników i wierzących, deportowanych i bohaterów, intelektualistów i artystów” oraz pomostem między Europą i Azją, między różnymi kulturami, narodami i religiami.
>>> Polski ksiądz z Kazachstanu: katolicy z całego kraju, także Polacy jadą na spotkanie z papieżem
Obecność papieża na Kongresie
Do Kazachstanu na VII Kongres Przywódców Światowych i Tradycyjnych Religii pojedzie również papież Franciszek. „Posłańcy pokoju i jedności” – to hasło trzydniowej podróży papieża do Kazachstanu, w którą wyrusza we wtorek rano. Papieską wizytę w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie, zapowiedziano na 13-15 września. Franciszek odwiedzi Kazachstan w przypadającą w tym roku 30. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a tym środkowoazjatyckim krajem.
W kongresie oprócz papieża ma wziąć udział kilkadziesiąt delegacji religii i wyznań; z niektórymi z nich Franciszek ma się spotkać. Przez dłuższy czas wydawało się, że najważniejszym wydarzeniem tej podróży będzie spotkanie papieża z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem – drugie po historycznym w 2016 roku w Hawanie. Oczekiwano, że celem tej rozmowy, na marginesie szczytu międzyreligijnego, będzie próba dotarcia do władz Rosji za pośrednictwem Cyryla, by przekonać do przerwania agresji w Ukrainie, co od początku wydawało się nadzwyczaj trudnym zadaniem ze względu na jednoznaczną postawę patriarchy.
Pod koniec sierpnia w Moskwie poinformowano, że Cyryl nie przyjedzie na kongres do Nur-Sułtanu, zaś rosyjski Kościół Prawosławny będzie reprezentowany przez delegację oficjalną. Nie wiadomo, czy papież się z nią spotka.
Katolicy, wśród nich reprezentanci polskiej społeczności, stanowią około 1 proc. populacji Kazachstanu. Jest ich 125 tys. wśród 18-milionowej ludności.
Wcześniej Kościół katolicki tworzyli przede wszystkim potomkowie zesłańców, w tym Polaków i Niemców, wywiezionych w latach 30. ubiegłego wieku. 70 proc. ludności to wyznawcy islamu, a około 20 proc. to prawosławni.
Abp Gądecki: religie są po stronie pokoju, żadna nie może inspirować wojny
– Mam nadzieję, że Kongres ten pokaże, że autentyczne religie są zawsze po stronie pokoju oraz, że żadna religia nie może być wykorzystywania do inspirowania bądź do sankcjonowania jakiejkolwiek wojny – powiedział KAI abp Stanisław Gądecki.
Kongres ten – podkreślił abp Gądecki – jest odpowiedzią na apel Jana Pawła II wystosowany po jego wizycie w Kazachstanie w 2001 r., a później powtórzony po modlitewnym spotkaniu religii w Asyżu w 2002 r., aby organizować kongresy religii na rzecz pokoju.
– Najpierw trzeba dziękować Bogu, że ta inicjatywna Jana Pawła II nie umarła, że kolejni prezydenci Kazachstanu podtrzymują tę ideę i uważają ja za ważną. Dzięki temu też Kazachstan wychodzi na forum międzynarodowe. Jest to jakiś postęp w dialogu pomiędzy tak wieloma przywódcami religijnymi – powiedział abp Gądecki.
Wartość tych międzyreligijnych kongresów – zdaniem przewodniczącego polskiego episkopatu – polega na tym, że ludzie wszystkich światowych religii gromadzą się razem, aby kierować spojrzenie na Boga, który jest jedynym prawdziwym źródłem pokoju.
Przewodniczący episkopatu przypomniał, że Jan Paweł II, podczas pobytu w Kazachstanie w 2001 roku, nazwał to państwo „krajem męczenników i wierzących, deportowanych i bohaterów, intelektualistów i artystów” oraz pomostem między Europą i Azją, między różnymi kulturami, narodami i religiami. Abp Gądecki poinformował, że papież w trakcie swej podróży spotka się również z miejscowymi katolikami. – Cieszę się także bardzo z tego, że będziemy mogli uczestniczyć we Mszy św. z Ojcem Świętym w Nur-Sułtanie w środę 14 września o godz. 17.00 – podkreślił przewodniczący episkopatu.
Poinformował, że ze strony polskiej poleci do Kazachstanu również ks. Leszek Kryża, odpowiedzialny za pomoc Kościołowi katolickiemu na Wschodzie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |