Litwa: Uczestnicy Narodowego Czytania 2021 w kawiarni Sakwa w Wilnie. FOT. PAP/Valdemar Doveiko

Rusza kolejna edycja Narodowego Czytania. Jaką lekturę wybrano w tym roku?

W całej Polsce i w wielu miejscach poza jej granicami w sobotę odbywać się będzie głośna lektura dramatu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To 10 odsłona akcji Narodowe Czytanie. Zainauguruje ją prezydent Andrzej Duda w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Centralna uroczystość z udziałem pary prezydenckiej odbędzie się w godz. 12-15 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Podczas wspólnego czytania „Moralności pani Dulskiej” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy na scenie w Ogrodzie Saskim wystąpią uznani artyści, a trzy znakomite aktorki wcielą się w postać tytułowej bohaterki. W każdym z trzech aktów poznamy inną odsłonę Anieli Dulskiej w interpretacji: Grażyny Barszczewskiej, Edyty Jungowskiej, Anny Dereszowskiej.

>>> Czytaj! Będziesz zdrowszy i szczęśliwszy. 12 ciekawostek o książkach

„Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać 'Moralność pani Dulskiej’ Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie 'dulszczyzna’ weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

„Moralność pani Dulskiej” w interpretacji warszawskiego Teatru Powszechnego. Rok 1950. Fot. NAC

Od premiery sztuki w 1906 r. nieprzerwanie gości ona na polskich scenach. Wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Przez ponad sto lat w Polsce zrealizowano łącznie ok. 210 inscenizacji. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym obraz z 1930 r., uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy.

>>> Hubert Piechocki: rzeka, książka i ja

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze