Rzym: runął dach w kościele w centrum miasta

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W Rzymie runął dach kościoła Świętego Józefa Patrona Stolarzy przy Kapitolu. Nikomu nic się nie stało. Kościół z XVII wieku jest wyjątkową świątynią, bo pod jego posadzką znajduje się Więzienie Mamertyńskie, miejsce kultu świętych Piotra i Pawła.

Kościół położony jest w masowo odwiedzanym przez turystów rejonie Wiecznego Miasta, koło Forum Romanum. Nikt nie odniósł obrażeń w wyniku zawalenia się trzech czwartych powierzchni drewnianego dachu, bo kościół był zamknięty z powodu wcześniej stwierdzonych tam pęknięć murów.

Jednak, jak podkreślono, nic nie zapowiadało, że dojdzie do takiego zdarzenia. Do środka kościoła wpadły duże elementy dachu i długie belki, trafiły między innymi w ołtarz. Z pierwszych oględzin wynika, że nie ucierpiał znajdujący się tam cenny obraz barokowego artysty Carlo Maratty. Gdyby tam byli ludzie, „mogłoby dojść do masakry” – powiedział biskup pomocniczy Rzymu Daniele Libanori, odpowiedzialny za kościół Świętego Józefa Patrona Stolarzy. Jest on własnością wikariatu Rzymu, a za jego ochronę odpowiada włoskie Ministerstwo Kultury.

W chwili zawalenia się dachu turyści byli w położonym poniżej Więzieniu Mamertyńskim, które zgodnie z legendą, niemającą potwierdzenia w dowodach, było miejscem przetrzymywania świętych Piotra i Pawła. Urząd nadzoru nad zabytkami archeologicznymi Rzymu ogłosił, że nie ma żadnych zniszczeń w starożytnych więziennych lochach. W weekend w kościele po kilku tygodniach przerwy miały odbyć się śluby. W związku z tym, co się stało, zostały one przełożone (zdjęcia: Stringer, PAP/EPA)

Galeria (7 zdjęć)
Rzym: runął dach w kościele w centrum miasta
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze