zdjęcie poglądowe/ fot.PAP/Roman Zawistowski

Sandomierz: duże zainteresowanie Jarmarkiem Jagiellońskim i Turniejem Rycerskim

Dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i turystów cieszył się „Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski 2022”, który odbywał się 9 i 10 lipca w Sandomierzu.

Głównym wydarzeniem dwudniowej imprezy był turniej rycerski oraz widowisko historyczne przygotowane przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej pt. „Książę Bolesław Chrobry w Sandomierzu w rocznicę bitwy pod Cedynią 972 roku”.

Widowisko rozpoczęło się uroczystym zjazdem do Sandomierza pierwszego króla Polski oraz jego żony Ody z synem Mieszkiem II wraz z ówczesnymi rodzajami wojska.

Sandomierz, fot. Flickr

Znaczenie Bitwy pod Cedynią

Jak podkreślał kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karol Bury, warto przypominać bitwę pod Cedynią ponieważ na wiele lat zagwarantowała ona suwerenność państwa polskiego.

– Ta bitwa była dla Niemiec poważnym ostrzeżeniem, aby zakończyć najazdy na nasz kraj. Po tej walce na kilkaset lat stosunki polsko-niemieckie były już znacznie bardziej poprawne – mówił kasztelan.

Zebrani na płycie Rynku mieli okazję podziwiać pokazy walk królewskich wojowników, a także poznać obyczaje panujące na dworze pierwszych Piastów. Natomiast na placu Jana Pawła II, u stóp skarpy, odbyły się popisy konnej drużyny pancernej, pokazy musztry bojowej, władania włócznią, toporem i mieczem.

>>> Jadwiga. Królowa, która przeciwstawiła się samemu papieżowi

Jarmark

Na Rynku Starego Miasta ponad 50 rękodzielników, artystów, twórców ludowych, producentów tradycyjnej żywności, oferowało m.in. rzemiosło artystyczne, sztukę ludową, regionalne słodycze, pieczywo, sery, miody, zioła i przyprawy lecznicze.

Lokalni producenci wina zaprezentowali wyroby ośmiu winnic leżących na Sandomierskim Szlaku Winiarskim.

– Od lat uczestniczymy w Jarmarku Jagiellońskim, podobnie jak w innych tego typy wydarzeniach, odbywających się w regionie i nie tylko. Nasze wina cieszą się dużą popularnością, charakteryzują się bogatym aromatem i wybornym smakiem – zachwalał Mateusz Paciura, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Po raz pierwszy w Jarmarku Jagiellońskim wzięła udział „Zielarnia Jurajska” z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, która zaprezentowała mieszanki ziołowe na wszelkie bolączki i dolegliwości.

– W ich skład wchodzą różne rośliny lecznicze, wzajemnie uzupełniające swoje działanie. Mają specyficzne i nieco humorystyczne nazwy, np. mieszanka na nadkwasotę to „Czar teściowej”, relaksująca na wieczór – „Sen nocy letniej” i wiele innych – wyjaśniała Agnieszka Książyńska z Zielarni Jurajskiej.

Inne atrakcje

Jarmarkowi Jagiellońskiemu towarzyszył spacer fotograficzny pt. „Turysta w swoim mieście”, który przygotowany został przez Sandomierskie Centrum Kultury z udziałem Marcina Pawlukiewicza, fotografa i twórcy wizualnego.

W ratuszu otwarto wystawę Jana Puka, artysty ludowego, poety i gawędziarza z miejscowości Trześń. Zaprezentowane na niej zostały jego drewniane rzeźby, w tym słynne unikatowe ruchome zabawki ludowe.

Na placu Poniatowskiego, obok budynku sandomierskiego magistratu odbył się koncert zespołu kameralnego Contradanza w składzie: Joanna Herdzik – sopran, Janusz Turek – klarnet, Monika Kuca – fortepian. Repertuar zawiera muzykę klasyczną, filmową, rozrywkową, od Bacha po czasy współczesne.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze