Świętokrzyskie: jak robić palmy wielkanocne zgodnie z tradycją Gór Świętokrzyskich
Palmy wielkanocne – takie, jak w czasach Stefana Żeromskiego, powstające w zgodzie z tradycją Gór Świętokrzyskich – będzie można wykonać pod okiem instruktorów w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Centrum zaprasza na warsztaty 9 kwietnia.
Rokrocznie „Szklany Dom” organizuje tuż przed Wielkanocą, warsztaty wykonywania ozdób świątecznych.
>>> Niedziela Palmowa: po co nam palmy?
Tradycja palm świętokrzyskich
– W tym roku pod okiem specjalistek – edukatorek każdy będzie mógł wykonać tradycyjną palmę wielkanocną, jaką przed laty robiono w domach na świętokrzyskich wsiach. Warsztaty odbędą się w sobotę 9 kwietnia w dwóch grupach. Pierwsza od godz. 11:00 do 12:30, druga od godz. 13:00 do 14:30.
Palmy świętokrzyskie były tradycyjnie krótkie i skromne – ubogie, tak jak uboga była Kielecczyzna. Robiło się je zawsze z gałązek wierzbowych, zielonych gałązek borowiny oraz z suszonych, barwionych traw i zbóż. Dodawano również kwiatki nieśmiertelnika lub bibułkowe oraz bukszpan. Po poświęceniu ich w Niedzielę Palmową i po powrocie do domu zatykano je za „święty obraz”. Kiedy po pewnym czasie bazie wierzbowe zaczynały opadać, palmy nigdy nie wyrzucano, ale spalano w piecu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |