Święty Krzyż: „Europo nie możesz żyć bez Boga!”
– Krzyż ma być znakiem naszej wiary – apelował bp Antoni Długosz podczas pielgrzymki rolników, ogrodników, sadowników, plantatorów truskawek i pszczelarzy, która odbyła się 13 września w trakcie trwającego od niedzieli odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.
Uroczysta msza św. celebrowana przez biskupa seniora Antoniego Długosza z Częstochowy w świętokrzyskiej bazylice, była dziękczynieniem Panu Bogu za tegoroczne plony. Poszczególne gminy zrzeszone w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich przygotowały wieniec dożynkowy, który został poświęcony i pobłogosławiony na zakończenie mszy św.
Bp Długosz w homilii wspominał, że był taki okres, nie tak dawny w dziejach naszego kraju, że publicznie walczono z krzyżem. Zwrócił też uwagę na to, że dzisiaj także Unia Europejska boi się krzyża.
– A kto Unię Europejską zakładał? Katolicy, którzy mówili, że jeżeli odejdziemy od chrześcijaństwa, od Chrystusa, to upadniemy, przestaniemy istnieć! Dlatego z Krzysztofem Krawczykiem wyśpiewaliśmy piosenkę: „Europo nie możesz żyć bez Boga, pamiętaj o swoich korzeniach, a korzeniem Twoim jest Chrystus” ukrzyżowany i zmartwychwstały – apelował kaznodzieja.
Bp Długosz wskazywał, że dla wiernych na pierwszym miejscu winien być krzyż, będący znakiem wiary. – To przecież w imię krzyża świętego zostaliśmy włączeni do wspólnoty Kościoła, przez sakrament chrztu, a później to była pierwsza modlitwa. Dziś wołamy słowami św. Jana Pawła II: Brońcie krzyża od gór aż do morza! – zachęcał bp Antoni Długosz.
>>> Święty Krzyż: potępiajmy profanację sakramentów i upokarzanie Matki Bożej
Na zakończenie biskup pobłogosławił relikwiami Drzewa Krzyża Świętego licznie zebranych wiernych, którzy następnie mogli je ucałować. Liturgię mszy świętej uświetnił Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z gminy Bieliny.
Burmistrzowie i wójtowie oraz pracownicy gmin czytali teksty mszalne oraz wezwania modlitwy wiernych. Obecne były także poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku i z Nowej Słupi, a także z OSP Nowa Słupia, OSP Wola Kopcowa, OSP Bodzentyn oraz Gminy Łączna.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |