Kościół wiarygodny
Kościół wiarygodny, czyli jaki? Wiarygodność Kościoła buduje się przez spotkanie. Spotkanie z Bogiem i człowiekiem. To jest przecież codzienna rzeczywistość wspólnoty wiernych.
To właśnie przez spotkanie weryfikujemy wiarygodność drugiego człowieka i instytucji. Tak jest nie tylko w Kościele, ale i po prostu w życiu. Możemy wiele czytać o danym miejscu (np. kierunku wakacyjnego urlopu), ale dopiero gdy doń dotrzemy na własną rękę przekonujemy się, czy zapowiedzi były zgodne z rzeczywistością – przekonujemy się, czy były wiarygodne. Tak samo jest i z drugim człowiekiem. Możemy obserwować go w internecie, możemy widzieć go w telewizji, ale dopiero wtedy, gdy staniemy z nim twarzą w twarz i spędzimy razem trochę czasu jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nasze wyobrażenia zgadzają się z realiami. Tak jest też w Kościele.
O Kościele dużo się pisze i mówi, często też krytycznie. Zawsze warto wtedy zadać sobie pytanie, czy te opinie są wiarygodne. Czyli, czy po prostu ich autor miał szansę i okazję na poznanie Kościoła, zarówno jego pięknych stron, jak i tych, które wymagają renowacji. My, w tym tygodniu, chcemy dotknąć Kościoła. Kościoła, który jest na wyciągnięcie ręki, który jest nie gdzieś daleko za murami i ornamentami, ale który jest obok nas. To Kościół, w którym przede wszystkim spotykamy Boga i człowieka. Boga w sakramentach i w drugim człowieku.
W słowie wstępnym do książki Zbigniewa Nosowskiego „Krytyczna wierność” abp Grzegorz Ryś. podkreślił, że Kościół powinien być świadomy swoich dwóch największych skarbów: Eucharystii i ubogich. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy my – katolicy, chrześcijanie, ludzie tworzący Kościół – jesteśmy ich świadomi? Czy o nie dbamy? Czy idąc na Eucharystię, uczestnicząc w niej, jesteśmy świadomości doniosłości tego momentu? Czy spotykając ubogiego, spotykamy w Nim Jezusa? Dopiero wtedy, gdy będziemy te dwa skarby pielęgnować z najwyższą starannością, będziemy wiarygodni w swojej wierze. A przez to i cały Kościół będzie stawał się wiarygodny.
W tym tygodniu skupimy się więc na tych dwóch skarbach. Pokażemy, jak wiele mądrej pomocy płynie z Kościoła dla ludzi ubogich. I to, jak ludzie ubodzy wzbogacają Kościół. Ubóstwo ma jednak wiele wymiarów. Ludzie majętni mogą przecież doznawać ubóstwa duchowego; to zagubienie w grzechu i głód Eucharystii. Tu Kościół pomaga przede wszystkim przez sakramenty. Sebastian Zbierański odkryje na nowo istotę Eucharystii, przypomni o fundamencie, na którym stoi Kościół. Zofia Urbanek i Hubert Piechocki opiszą posługę siostry Aldony Skrzypiec, która pełni funkcję jałmużniczki biskupa opolskiego. To prawdopodobnie pierwsza taka funkcja w polskim Kościele. Pomoc potrzebującym to również codzienna misja charytatywnych organizacji działających w Kościele, wiele w tej sprawie robią też zakony. O ich codziennej, cichej i skutecznej pomocy opowie Maksymilian Nagalski. Michał Jóźwiak opisze, jak Kościół stara się budować swoją wiarygodność w mierzeniu się z trudnym tematem wykorzystywania seksualnego. Tę wiarygodność także buduje się przez spotkanie – przez spotkanie z osobą skrzywdzoną i zranioną. Spotkanie to oczywiście misje i misjonarze. Czytelnicy naszego portalu dobrze o tym wiedzą. Justyna Nowicka pokaże pracę świeckich misjonarzy. Spotkanie oznacza także gotowość do poznania drugiego człowieka, który wyznaje inną wiarę, pochodzi z innego kręgu kulturowego. To wielkie zadanie Kościół wypełnia w dialogu ekumenicznym i międzyreligijnym. Jak na tej drodze prowadzili nas papieże ostatnich dekad? To też pokażemy w tym tygodniu. Ostatni rok upłynął pod znakiem walki z pandemią Covid-19. W tych trudnych miesiącach liczyła się gotowość do pomocy i odwaga, by pomagać w warunkach trudnych i ryzykowanych dla zdrowia, a nawet i życia. Spotkania z chorymi w tych okolicznościach podjęli się kapelani, którzy pracowali na covidowych oddziałach. Rozmowę z jednym z nich przeprowadzi Karolina Binek. Wiarygodność Kościoła bardzo rygorystycznie weryfikuje młode pokolenie. Młodzi są wyczuleni na fałsz, a jednocześnie w wieku dojrzewania liczą na wsparcie starszego i wiarygodnego przewodnika. Jak znaleźć język z młodzieżą i jak ich mądrze prowadzić? O tym w rozmowie na żywo na naszym Facebooku opowie bp Grzegorz Suchodolski, wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.
Kościół wiarygodny to Kościół Eucharystii i ludzi ubogich. To Kościół spotkania – Boga i człowieka. To Kościół, którego uczymy się każdego dnia. Chcemy go poznać jeszcze lepiej i pokazać naszym Czytelnikom. Do zobaczenia na stronach misyjne.pl!
Zobacz wszystkie wpisy dotyczące Kościół wiarygodny