Zielony Kościół
Trzęsienia ziemi, huragany, globalne ocieplenie, postępująca degradacja środowiska naturalnego. Kościół nie jest obojętny na zmiany w środowisku naturalnym i od wieków zachęca nas do troski o nie, przypominając jednocześnie, że nie możemy uleczyć Ziemi, póki jej nie pokochamy i nie zaczniemy szanować.
Ekologia integralna to odpowiedź Kościoła katolickiego na światowy kryzysy ekologiczny i społeczny. Wyraża się ona w trosce o dzieło stworzenia, którego każdy z nas jest częścią, a które na przestrzeni lat coraz bardziej i coraz szybciej ulega degradacji poprzez naszą nadmierną ingerencję w ekosystem. Dlatego też powinniśmy przyjąć wyrażone w encyklice Laudato si’ zaproszenie papieża Franciszka do troski o wspólny dom, którym jest Ziemia.
Podstawy dbania o środowisko zostały zapisane już w Piśmie Świętym. Z czasem też kolejni papieże zaczęli coraz więcej mówić o ekologii. Jan Paweł II wydał jeden z najobszerniejszych dokumentów Kościoła podejmujących tematykę ekologiczną (orędzie na XXIII Światowy Dzień Pokoju w1990 r.), w którym podkreślał, że biblijne sformułowanie „czyńcie sobie ziemię poddaną” należy rozumieć jako nakaz panowania moralnego. Z kolei Benedykt XVI, powołując się na wspomniane zdanie, przypominał, jak ważna jest współpraca z Bogiem w ewolucji i docenianie jego darów. Papież Franciszek natomiast kontynuuje dziś nauczanie swoich poprzedników mówiąc:
„Jeśli bowiem ludzie powodują wymieranie gatunków oraz zniszczenie różnorodności biologicznej Bożego stworzenia, jeśli bowiem ludzie degradują integralność ziemi, powodując zmiany w jej klimacie, odzierając ziemię z jej lasów naturalnych lub niszcząc jej mokradła, jeśli ludzie zanieczyszczają wody ziemi, jej tereny lądowe, powietrze, życie substancjami trującymi – to wszystko to są grzechy”.
Dlatego też zmiany na rzecz środowiska zacznijmy od siebie, z czasem „zazieleniając” nasze miejsce zamieszkania, nasze parafie i w końcu – Kościół.
Zobacz wszystkie wpisy dotyczące Zielony Kościół