opłatek

fot. pixabay.com

Ten opłatek towarzyszy wigiliom prezydenta i biskupów. Zobacz skąd pochodzi

Wypiekany od lat na tych samych matrycach opłatek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej to niezwykły symbol i znak jedności polskiego narodu – wskazują ojcowie paulini, gospodarze sanktuarium na Jasnej Górze, którzy – jak co roku – podarowali opłatki m.in. prezydentowi RP.

Przez lata jasnogórski opłatek trafiał też na stół papieża Jana Pawła II, a później Benedykta XVI. Opłatkami z Częstochowy dzielą się też w wigilijny wieczór polscy kapłani mieszkający w Rzymie. Polscy biskupi otrzymują opłatki tradycyjnie podczas dorocznych listopadowych rekolekcji na Jasnej Górze.

„Jasna Góra od lat przygotowuje wigilijne opłatki. Jest na nich klasztorna wieża, jest Maryja Królowa Polski, jest polska rodzina. Biały chleb z Jasnej Góry trafia zawsze na stoły pasterzy Kościoła w Polsce, a więc biskupów, prezydenta RP i tysięcy pielgrzymów w kraju i za granicą” – powiedział przeor klasztoru o. Marian Waligóra, cytowany w poniedziałek przez biuro prasowe sanktuarium.

Opłatki wypieka się na specjalnych, ręcznie robionych matrycach przedstawiających sceny związane z Jasną Górą. Na jednym z opłatków widać wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, wokół której zebrane są różne stany reprezentujące polski naród. Po bokach wytłoczony jest tekst modlitwy Apelu Jasnogórskiego.

>>> Jasna Góra uzdrawia. Nie tylko z chorób

Inny opłatek przedstawia klasztor jasnogórski oraz polską rodzinę: matkę i ojca z czworgiem dzieci, a tuż obok Matkę Bożą z małym Jezusem na rękach. Na trzecim opłatku jest nowo narodzony Jezus, którego adorują aniołowie; u góry znajduje się gwiazda i wieża sanktuarium, a nad sceną cytat jednej z najbardziej znanych polskich kolęd: „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą”.

Przed II wojną światową jasnogórskie opłatki wypiekano w urządzeniu węglowym, które przypominało żelazko z duszą, a jeszcze dawniej – w formie, podobnej do dużych szczypiec. Potem były trzy urządzenia elektryczne, które obsługiwał jeden z paulińskich braci. Formy do wypieku były ręcznie ryte w stali.

W przeszłości do wypieku opłatków na święta potrzebne były dwie tony ziarna. W okresie okupacji paulini wyrabiali mąkę z własnego ziarna i we własnym młynie za klauzurą. Ten młyn – jak przypomina biuro prasowe sanktuarium – uratował życie nie tylko paulinom, ale wielu częstochowianom. Jasna Góra w czasie okupacji była schronieniem dla wielu uciekinierów i poszukiwanych przez gestapo. Paulini dzielili się też – nie tylko opłatkami, ale i chlebem – z wysiedloną po powstaniu ludnością Warszawy. Młyn – maszyna walcowa, był czynny aż do do 1987 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze