św. Ignacy Loyola, fot. wikimedia commons

USA: jezuici o inspiracji ignacjańską duchowością w życiu politycznym

Inspirowanych duchowością ignacjańską wytycznych nt. obywatelskiego zaangażowania dostarcza najnowszy dokument Konferencji Jezuitów Kanady i Stanów Zjednoczonych pt. „Kontemplacja i działanie polityczne”. Jak wyjaśnia portal jezuickiego pisma „America”, nie jest to ani instruktaż jak głosować w wyborach, ani duchowe rozważanie, lecz propozycja alternatywnego podejścia do kwestii zaangażowania publicznego przez pryzmat modlitwy i refleksji.

Autorzy przyznają, że wierzą, iż duchowość ignacjańska ma coś ważnego do powiedzenia na temat życia obywatelskiego w Stanach Zjednoczonych. Jak tłumaczą, część ludzi odstręcza od wszelkiej mieszanki polityki i religii wizja Boga będącego po jednej stronie. Towarzyszy temu też przekonanie wyrażone często słowami: „Jeśli nie jesteś z nami, jesteś przeciwko Bogu”. Zdaniem jednego autorów dokumentu o. Teda Pentona SJ, sekretarza biura sprawiedliwości i ekologii przy Konferencji, nie jest to podejście właściwe dla duchowości ignacjańskiej.

>>> Św. Ignacy Loyola. Zapragnął przez całe życie „być z Jezusem”

– Nie chodzi o to, po której stronie jest Bóg; chodzi o to, jak Bóg działa w sercach wszystkich ludzi – dodaje jezuita, wskazując, że można takie rzeczy rozeznać poprzez współdziałanie z tymi, „z którymi głęboko się nie zgadzamy”. Według autorów, to wiara ma prowadzić do konkretnych poglądów politycznych. Przestrzegają przed sytuacją, gdy lojalność polityczna narzuca określony kodeks zachowań moralnych.

Autorzy dokumentu – obok o. Pentona, o. Timothy Kesicki SJ, przewodniczący Konferencji oraz Mike Jordan Laskey, specjalista od komunikacji – są przekonani, że szeroka wizja zaprezentowana w tekście wykracza daleko poza kwestię konkretnych wyborów, akcentując, że głosowanie jest tylko jednym z wielu ważnych sposobów zaangażowania katolików w proces polityczny, ale nie jedynym. Przyznają, że inspirację do tego projektu, zaczerpnęli z Uniwersalnych Preferencji Apostolskich 2019-2029, będących zestawem priorytetów ogłoszonych przez generała jezuitów o. Arturo Sosę SJ i Towarzystwo Jezusowe w 2019 roku. Przywołują też słowa papieża Franciszka, że „dobry katolik miesza się w politykę”. Jednocześnie wskazują, że katolicy „mogą być czasami postrzegani jako politycznie bezdomni”, gdyż nie czują się komfortowo z żadnym programem politycznym.

>>> Ignacy Loyola: nie planował świętości a założył zakon

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze