Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

W Watykanie konferencja o bogactwie Wyspy Wielkanocnej

„The Great Legacy of Little Rapa Nui” – „Wielkie dziedzictwo małej Rapa Nui” to tytuł konferencji organizowanej dzisiaj przez Muzea Watykańskie, podczas której zostanie antropologiczne, historyczne, społeczne i religijne dziedzictwo tego niewielkiego chilijskiego terytorium polinezyjskiego położonego na środku Oceanu Spokojnego.

Niewielkie terytorium pośrodku Oceanu Spokojnego, bogate w historię i kulturę, znajdzie się w centrum ostatniego w tym roku spotkania w ramach „Muzealnych Czwartków” organizowanych przez Muzea Watykańskie. Mowa o Rapa Nui, znanej również jako Wyspa Wielkanocna, polinezyjskiej części lądu o powierzchni 163,6 km2 należącej do Chile, na której znajdują się między innymi słynne moai, ogromne antropomorficzne rzeźby, które przywołują na myśl przodków miejscowej ludności.

Aby zgłębić bogactwo tej kultury i jej wkład w wyzwania współczesnego świata, zarówno pod względem ekologicznym, jak i socjologicznym, dyrekcja Muzeów Watykańskich i Ambasada Chile przy Stolicy Apostolskiej, we współpracy ze Zgromadzeniem Najświętszych Serc Jezusa i Maryi (sercanie biali), organizują konferencję „Wielkie dziedzictwo Małego Rapa Nui”, która odbędzie się dzisiaj o godzinie 16:00 w Sali Konferencyjnej Muzeów Watykańskich.

Ogromny naturalny park Wyspy Wielkanocnej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku, co czyni go atrakcyjnym miejscem turystycznym na skalę światową. Jednak „Rapa Nui to znacznie więcej niż tylko megalityczne zabytki i egzotyczny krajobraz. To prawdziwe laboratorium społeczeństwa, które przez dziesięciolecia było całkowicie odizolowane od reszty świata i jego mechanizmów adaptacyjnych zapewniających przetrwanie” – mówi Sonia Haoa Cardinali, chilijska archeolog i antropolog pochodząca z wyspy i jedna z dwóch prelegentek konferencji.

ProfessorX – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41634

Badaczka twierdzi również, że ta specyfika terytorium Wyspy Wielkanocnej „oferuje solidne lekcje na temat promowania zrównoważonego rozwoju i klucze do konieczności zwalczania przyczyn zmian klimatycznych”. Ponadto „szczególne cechy tej wyspy, tak odległej od innych zamieszkałych obszarów, pomagają zrozumieć pozytywne i negatywne skutki zmian kulturowych i technologicznych jakie zachodzą w społeczeństwie”.

Chociaż pierwsi Europejczycy przybyli na Wyspę Wielkanocną w połowie XVII wieku, oficjalne przybycie misji ewangelizacyjnej nastąpiło dopiero w 1864 roku, na czele z bratem Eugène Euyraudem, urodzonym we Francji, członkiem Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Jego wysiłki na rzecz wprowadzenia wiary chrześcijańskiej na Rapa Nui i jego praca z lokalną społecznością zostaną przedstawione podczas konferencji przez profesora Yvesa Chiaramellę, prezesa „Société d’Etudes des Hautes-Alpes” (Towarzystwa Studiów nad Alpami Wysokimi) i biografa brata Eugène’a Eyrauda.

>>> Witraże łączące elementy kultury miejscowej z tradycja katolicką w kościele na Wyspie Wielkanocnej 

„Wielkie dziedzictwo Małego Rapa Nui” zostanie zaprezentowane wspólnie przez dyrektor Muzeów Watykańskich Barbarę Jattę, ambasador Chile przy Stolicy Apostolskiej Patricię Araya Gutiérrez oraz kustosza Muzeum Etnologicznego Anima Mundi ks. Nicolę Mapellego.

Według pani ambasador, wydarzenie to, oprócz innych intencji, „ma na celu ukazanie części różnorodności kulturowej Chile poprzez świadectwo jednego z jego pierwotnych ludów, w tym przypadku Rapanui, włączonego do Chile w 1888 r. wraz z podpisaniem umowy między państwem Chile a zwierzchnikami Rapa Nui. Od tego momentu rozpoczął się długi proces pełnej inkorporacji tej ludności wraz z jej prawami społecznymi, obywatelskimi i politycznymi. „Chcielibyśmy również podkreślić kamień milowy, jakim było przybycie chrześcijaństwa na wyspę za pośrednictwem brata Eugène Euyraud, którego obecność odegrała nieocenioną rolę w archeologicznej ochronie źródeł i artefaktów” – podkreśla Patricia Araya.

Konferencję „The Great Legacy of Little Rapa Nui” można śledzić online linkiem strony Muzeów Watykańskich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze