fot. EPA/MOHAMMED BADRA

Watykan: mniej pieniędzy na zbrojenia, więcej na służbę zdrowia

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Mniej wydatków na zbrojenia, więcej na wyżywienie, służbę zdrowia i przezwyciężanie skutków pandemii – tego domaga się watykańska komisja ds. Covid-19.

Została ona powołana przez papieża przy Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, aby z jednej strony koordynować kościelną pomoc dla ofiar epidemii, a z drugiej szukać wyjścia z kryzysu po pandemii. Na comiesięcznej konferencji prasowej kard. Peter Turkson zauważył, że w ubiegłym roku wydatki na zbrojenia osiągnęły rekordową sumę 1,9 tryliona dolarów. To 300 razy więcej niż budżet Światowej Organizacji Zdrowia – dodał szef watykańskiej dykasterii.

Zobacz też >>> Watykan: potrzebujemy polityków, którzy wierzą we wspólne dobro

Kard. Peter Turkson, fot. Katolinen, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48987992

Dodajmy, że dziś kraje, które najwięcej inwestują w uzbrojenie to USA, Chiny, Indie, Rosja i Arabia Saudyjska. Natomiast najwięksi eksporterzy broni to Stany Zjednoczone, Rosja, Francja, Niemcy i Hiszpania. Zdaniem pracującej w watykańskiej komisji s. Alessandry Smerilli, produkcję militarną można przestawić na cywilną, czego przykładem były niektóre włoskie fabryki podczas epidemii, które zamiast broni zaczęły produkować sprzęt potrzebny w służbie zdrowia.

>>> Strefa Gazy: papież Franciszek podarował testy na koronawirusa

fot. EPA/LYNN BO BO

– Epidemia pokazała nam, że potrzebujemy współpracy, aby wyjść z tego poważnego kryzysu. Inwestycje militarne to pieniądze, które zostały przywłaszczone z niezbędnych inwestycji w służbę zdrowia, w transformację ekologiczną, w to wszystko, czego potrzebujemy, aby gospodarka była inna. Wierzę, że obywatele domagają się przede wszystkim tego – zaznaczyła w wywiadzie dla Radia Watykańskiego s. Smerilli. – Postawmy się w sytuacji tych, którzy są wystraszeni z powodu pandemii, którzy potrzebują opieki i zapytajmy się, jako liderzy, czego potrzebują ci ludzie i na co mamy przeznaczać nasze pieniądze.

>>> Papież Franciszek wspiera polską fundację pomagającą ubogim

Zobacz także
Wasze komentarze