fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Watykan: w Wielkim Tygodniu zostanie zaszczepionych 1200 ubogich

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka kard. Krajewski przeznaczył kolejną partię szczepionek Pfizer-BioNTech dla 1200 osób najuboższych i zepchniętych na margines, które z racji swej sytuacji życiowej są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Otrzymają one takie same szczepionki, co pracownicy Stolicy Apostolskiej i papież Franciszek.

Szczepionki zostały zakupione przez Państwo Watykańskie lub podarowane przez rzymski szpital chorób zakaźnych im. Lazzaro Spallanzaniego za pośrednictwem watykańskiej Komisji ds. COVID-19. Okazją do szczepień, które zostaną wykonane w Wielkim Tygodniu są zbliżające się święta Zmartwychwstania Pańskiego. Urząd Dobroczynności Apostolskiej otworzył również możliwość ufundowania jednej szczepionki dla najuboższych za pośrednictwem swej strony internetowej (www.elemoseneria.va). W ten sposób kontynuowany będzie „cud miłości miłosiernej” wobec osób najsłabszych. Gdy w styczniu br. rozpoczęła się w Watykanie kampania szczepień przeciwko COVID-19, papież Franciszek postanowił, że wśród pierwszych zaszczepionych będzie 25 osób ubogich. Większość z nich stanowili bezdomni żyjący wokół placu św. Piotra, którzy codziennie otrzymują pomoc w strukturach prowadzonych przez Urząd Dobroczynności Apostolskiej.

>>> Bp Malusi Mpumlwana: szczepionka „moralnym obowiązkiem” 

EPA/FABIO FRUSTACI

Szczepienia w czasie Wielkiego Tygodnia odbędą się w przygotowanym do tego celu miejscu w Auli Pawła VI w Watykanie. Personel medyczny stanowić będą: wolontariusze pracujący w przychodni dla bezdomnych pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra, pracownicy Dyrekcji Zdrowia i Higieny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz wolontariusze z Instytutu Medycyny Solidarnej i ze szpitala im. Spallanzaniego.

>>> Papież apeluje o sprawiedliwą dystrybucję szczepionek 

W bożonarodzeniowym orędziu „Urbi et Orbi” 25 grudnia 2020 r. papież Franciszek wezwał „przywódców państw, przedsiębiorców, organizacje międzynarodowe, aby promowali współpracę, a nie konkurencję, i by szukali rozwiązań dla wszystkich: szczepionki dla wszystkich, zwłaszcza dla najsłabszych i potrzebujących w każdym regionie naszej planety. Na pierwszym miejscu najsłabsi i potrzebujący!”. Wielokrotnie zachęcał też wszystkich do szczepienia się, tłumacząc, że jest to wyraz odpowiedzialności za bliźnich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze