fot. Karolina Binek/Misyjne Drogi

Wielki Piątek jest najważniejszym świętem ewangelickim

W Wielkim Tygodniu luteranie koncentrują myśli wokół męki Jezusa. Wspominają upokorzenie, ból i śmierć na krzyżu. Kulminacją jest Wielki Piątek, najważniejsze ewangelickie święto – oznajmiła rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

„Wielki Piątek to najważniejsze luterańskie święto, które koncentruje myśli wierzących na krzyżu Chrystusa. Ks. dr Marcin Luter powiązał zwiastowanie krzyża z całą teologią chrześcijańską i domagał się interpretacji tradycji teologicznej w świetle śmierci Chrystusa. Nie oznacza to pominięcia narodzin Jezusa czy też pomniejszenia znaczenia jego zmartwychwstania, lecz wskazuje na optykę, w jakiej powinny być ono postrzegane” – wskazała Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Biskup senior diecezji cieszyńskiej Paweł Anweiler podkreślił nierozerwalność Wielkigo Piątku i niedzieli Zmartwychwstania. „Nic nie kończy się na śmierci” – podkreślił.

>>> Potrzebny jest ekumenizm miłosierdzia

Jak wskazała Godfrejów-Tarnogórska, „atmosfera Wielkiego Piątku jest w Kościele luterańskim niepowtarzalna”.

„To dzień wyciszenia i zatrzymania. Jest to związane z ewangelicką duchowością, która koncentruje się na wewnętrznym doświadczaniu i przeżywaniu Chrystusa w Słowie Bożym i sakramencie. W Wielki Piątek zazwyczaj odprawiane są dwa nabożeństwa ze spowiedzią i komunią świętą. W kościołach dominuje czerń, krzyż przesłonięty jest kirem na znak żałoby, a dzwony milczą. Liturgia ma charakter żałobny: czytane są fragmenty męki Pańskiej, śpiewane pieśni pasyjne i recytowane naprzemiennie tak zwane improperia +Ludu mój Ludu, cóżem Ci uczynił+” – powiedziała rzecznik.

fot. usplash.com/Alicia Quan

Luteranie w Wielki Piątek przystępują do komunii. „Właśnie w tym dniu sakrament ołtarza nabiera wyjątkowej treści, przypominając o doskonałej i niepowtarzalnej ofierze złożonej przez Chrystusa na Golgocie, a także o realnej obecności ukrzyżowanego pośród ludzi. Sakrament ten przypomina o poświęceniu i miłości Boga, ale jednocześnie jest zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa życia nad śmiercią” – podkreśliła.

Godfrejów-Tarnogórska zaznaczyła, że w parafiach luterańskich nie ma tradycji budowania grobów pańskich.

>>> Podczas Eucharystii kazanie wygłosił ksiądz ewangelicki

Rzecznik przypomniała, że Wielki Piątek jest dla luteranów dniem ustawowo wolnym od pracy.

„Choć nie ma wymogu postu, to w niektórych domach jest on praktykowany. Czasem rezygnuje się z oglądania telewizji, słuchania radia czy korzystania z internetu. Ten dzień to czas refleksji i zadumy pod krzyżem Zbawiciela” – dodała Godfrejów-Tarnogórska.

Wielka Sobota będzie dniem wyciszenia, zadumy i przygotowań do Wielkanocy. Przed południem w niektórych parafiach odprawiane są nabożeństwach na cmentarzach. Młodzi luteranie zgromadzą się na spotkaniu w Jastrzębiu-Zdroju. „+Bezsenna Noc+ to cykliczne, organizowane od 1998 r., spotkanie, które prowadzi młodzież do refleksji nad istotą świąt Wielkiejnocy” – powiedziała rzecznik.

Kościoły luterańskie nie praktykują rytuału poświęcenia pokarmów wielkanocnych w Wielką Sobotę.

„Na podstawie biblijnej nauki o powszechnym kapłaństwie wszystkich ochrzczonych każdy wierzący poświęca Słowem Bożym i modlitwą przy stole swój pokarm przed spożyciem” – wyjaśniła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska

>>> Ekumenizm ogarnęła epoka lodowcowa

Święto Zmartwychwstania Pańskiego jest najradośniejsze w ewangelickim roku kościelnym. Upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa, które jest zwycięstwem nad mocą śmierci.

Wielkanoc obchodzona jest w Kościele w ciągu dwóch dni: w niedzielę i poniedziałek.

„Wczesnym rankiem w niedzielę w niektórych parafiach odbędą się nabożeństwa rezurekcyjne. Przed południem odprawiane są nabożeństwa główne ze spowiedzią i komunią. Kolorem liturgicznym jest biel. Ponownie rozbrzmiewają dzwony i radosne alleluja” – powiedziała Godfrejów-Tarnogórska.

W Wielkanoc rodziny zasiadają do uroczystego śniadania. W zależności od regionalnych zwyczajów w ewangelickich domach spożywa się tradycyjne polskie potrawy wielkanocne.

W Poniedziałek Wielkanocny luteranie ponownie zgromadzą się na nabożeństwach i będą wspominali historię uczniów, którzy wracali z Jerozolimy do Emaus.

W Polsce żyje około 60 tys. luteranów, z czego ponad połowa na Śląsku Cieszyńskim. Na świecie jest ponad 74 mln osób tego wyznania. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze