fot. EPA/VATICAN MEDIA

Watykan: rozpoczyna się szczególny Wielki Tydzień

Uroczystości rozpoczynającego się w Niedzielę Palmową Wielkiego Tygodnia w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka będą miały w tym roku z powodu pandemii bezprecedensowy przebieg. Będą to msze i nabożeństwa z udziałem bardzo ograniczonej liczby osób.

O tym, że w uroczystościach nie będę mogli wziąć udział wiernych zdecydowano już kilka tygodni temu. Wszystko oczywiście z powodu epidemii koronawirusa, z powodu której do sobotniego wieczora we Włoszech zmarło 15 362 osób. W ciągu doby zmarło 681 osób, dotychczas w kraju zakaziło się 124 tys. osób.

fot. EPA/VATICAN MEDIA


Po raz pierwszy w historii plac Świętego Piotra wypełniony zawsze w czasie świąt przez dziesiątki tysięcy ludzi pozostanie pusty i zamknięty. Symbolem wszystkich zmian jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej z Koloseum na plac przed bazyliką watykańską.

>>> Jerozolima: specjalne błogosławieństwo z Góry Oliwnej

W Niedzielę Palmową o godzinie 11.00 papież odprawi mszę w bazylice Świętego Piotra z udziałem bardzo ograniczonej liczby osób, czyli asystującego mu duchowieństwa i ludzi niezbędnych w czasie tej uroczystości. Dotąd, msza zawsze odbywała się na udekorowanym placu z udziałem tysięcy wiernych. W tym roku gałązki oliwne i palmy będą w bazylice. To tam również odbędzie się obrzęd upamiętniający wjazd Jezusa do Jerozolimy.

>>> Niespodziewanie znaleźliśmy się na pustyni. Pan daje nam ten czas, by „otrząsnąć nas z odrętwienia”

Watykan zapowiedział w przeddzień mszy, że do ołtarza przyniesiony zostanie krucyfiks świętego Marcelego z rzymskiego kościoła pod jego wezwaniem. Krzyż ten noszono przez kilka dni w Wiecznym Mieście w procesjach w czasie epidemii cholery w 1522 r. Papież Franciszek dwukrotnie modlił się przy nim w ostatnich tygodniach. Będzie modlił się również przy obrazie Salus Populi Romani, Matki Bożej – patronki ludu rzymskiego. W przeciwieństwie do wielkich celebracji liturgicznych podczas niedzielnej mszy modlitwy wiernych zostaną odczytane tylko po włosku, a nie w różnych językach. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, w której różne osoby podchodziłyby do mikrofonów, by czytać intencje. Niedziela Palmowa obchodzona jest także jako Dzień Młodzieży. W tym roku po raz 35. Zawsze przy tej okazji plac Świętego Piotra wypełniony był przez tłumy młodych ludzi.

fot. Pixabay

W Wielką Środę odbędzie się kolejna, wyjątkowa w swej oprawie i przebiegu, audiencja generalna papieża Franciszka; bez udziału wiernych i tylko transmitowana przez watykańskie media z papieskiej biblioteki w Pałacu Apostolskim. Tradycyjnie tego dnia papież mówi o uroczystościach Wielkiego Tygodnia. W tym roku skieruje zapewne wyjątkowe słowa na temat tych dni w czasach pandemii.

>>> Watykan: najnowszy dekret ws. liturgii w okresie pandemii koronawirusa

Z programu Wielkiego Czwartku w Watykanie wykreślono papieską poranną mszę krzyżma świętego, w trakcie której święcone są oleje używane do sakramentów. Msza ta była zawsze odprawiana w bazylice Św. Piotra z udziałem kapłanów, których święto przypada tego dnia. Watykan zalecił wszystkim diecezjom, by mszę przeniesiono na przykład na wrzesień.

Po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawi w Wielki Czwartek po południu w Watykanie, a nie poza nim, mszę wieczerzy Pańskiej, inaugurującą Triduum Paschalne. Od 2013 r. przewodniczył jej w więzieniach, w klinikach, ośrodkach dla uchodźców. Mszę odprawi teraz w bazylice Św. Piotra (o godz. 18:00).

Dezynfekcja ulic Rzymu, fot. EPA/CLAUDIO PERI

W Wielki Piątek (o godz. 18:00) tradycyjnie w bazylice odbędzie się po południu nabożeństwo męki Pańskiej. Następnie o godzinie 21.00 papież przewodniczyć będzie drodze krzyżowej; po raz pierwszy nie w Koloseum, ale na placu Świętego Piotra.

W Wielką Sobotę o godz. 21 w bazylice odbędzie się msza wigilii paschalnej. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, także w bazylice watykańskiej, Franciszek odprawi mszę o godz. 11.00, po której udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu; po raz pierwszy bez udziału wiernych i przy zamkniętym placu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze