dziecko na wysypisku

Fot. pixabay

Wioski Dziecięce SOS istnieją od 70 lat

Od 70 lat organizacja pomocy Wioski Dziecięce SOS tworzy rodzinne domy dla sierot oraz dzieci wykluczonych. Pierwszy taki dom, w którym zamieszkało dziewięcioro „dzieci SOS”, otwarto 2 grudnia 1949 w Imst w Tyrolu. Dzisiaj w 572 wioskach SOS rozsianych po całym świecie żyje ok. 45 tys. dzieci. Na drodze do samodzielnego życia towarzyszy im ok. 1,5 mln dorosłych pracujących w przedszkolach, szkołach, punktach opieki socjalnej i medycznej oraz programach pomocowych, poinformowała organizacja 1 grudnia.

Twórcą tej inicjatywy jest Austriak Hermann Gmeiner (1919-1986), katolik z austriackiego Vorarlbergu. Urodził się 23 czerwca 1919 w Alberschwende w rodzinie chłopskiej, jako szóste spośród dziewięciorga dzieci. Gdy miał pięć lat zmarła jego matka, a opiekę nad rodzeństwem objęła najstarsza siostra Elsa. To ona stała się „pierwowzorem” matki w wioskach dziecięcych. Jako uczeń gimnazjum został w 1940 r. wcielony do niemieckiego Wehrmachtu. Na froncie zetknął się z izolacją i cierpieniem sierot wojennych oraz bezdomnych dzieci. Wyrobiło to w nim przekonanie, że pomoc nigdy nie może być skuteczna, dopóki dzieci muszą dorastać bez własnego domu.

>>>Wioski Dziecięce SOS: 1,5 mln dzieci rocznie pozbawiane wolności

Maturę zrobił dopiero po wojnie i w 1946 rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w Innsbrucku, chciał bowiem być pediatrą. W tym czasie angażował się w prace młodzieżowych organizacji kościelnych i często stykał się z sierotami wojennymi i opuszczonymi dziećmi. Z myślą o pomocy dla nich wspólnie z kilkoma innymi osobami założył w Imst stowarzyszenie „Societas Socialis” zarejestrowane 25 kwietnia 1949 w Innsbrucku. „Nie znam niczego innego poza pomocą dziecku, poza tym że damy mu matkę i rodzeństwo damy dom i wioskę”, tłumaczył zasadę działania Wiosek Dziecięcych. Już w 1960 r. sieć wiosek składała się z 10 placówek i stu rodzin, wspieranych regularnie przez milion darczyńców. W tym samym roku założone zostało biuro generalne SOS-Kinderdorf International w Strasburgu kierowane przez Gmeinera. Działalność wiosek szybko rozwijała się w Europie, ale także na innych kontynentach.

>>>Wioski Dziecięce SOS: 250 milionów dzieci nie chodzi do szkoły

Fot pixabay

W 1982 r. rozpoczęła działalność Akademia Hermanna Gmeinera w Innsbrucku, która stała się ośrodkiem szkoleniowym dla pracowników SOS z całego świata, miejscem spotkań międzynarodowych oraz centrum rozwoju koncepcji opieki nad dzieckiem i wychowania w SOS Wioskach Dziecięcych.

W 1984 w Biłgoraju została założona pierwsza SOS Wioska Dziecięca w Polsce. W kolejnych latach powstały trzy kolejne: w Kraśniku (1992), Siedlcach (2000) i Karlinie (2005).

Oprócz Wiosek SOS od 1998 r. Stowarzyszenie prowadzi także Dom Młodzieży SOS w Lublinie, Wspólnoty Mieszkaniowe SOS dla młodzieży w Kraśniku, Siedlcach i Koszalinie, rodzinne domy czasowego pobytu w Biłgoraju i Ustroniu, a także tzw. „małe przedszkola” na terenach wiejskich.

>>>Syria: powstała SOS wioska dla osieroconych dzieci

W uznaniu zasług na rzecz osieroconych i porzuconych dzieci Gmeiner był wielokrotnie nagradzany. Gdy 26 kwietnia 1986 zmarł na raka w Innsbrucku, działały już 233 wioski dziecięce SOS w 85 krajach świata. Został pochowany w Imst na terenie pierwszej założonej przez niego wioski dziecięcej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze