Fot. EPA/JIM HOLLANDER

Wkrótce centralne obchody Dnia Judaizmu

Rozmowy z innymi religiami nie są łatwe, ale warto je prowadzić – powiedział bp Rafał Markowski przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu, podczas konferencji prasowej poprzedzającej obchody. 24. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Hasłem wydarzenia, które odbędzie się 17 stycznia na warszawskiej Pradze są słowa: „Życie i śmierć. ‘Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście’”. Ten biblijny cytat pochodzi z Księgi Powtórzonego Prawa (Pwt 30,15).

Bp Markowski podkreślił, że Dzień Judaizmu należy postrzegać w szerszej perspektywie obchodów Tygodnia Ekumenicznego, a także Dnia Islamu. Duchowny podkreślił, że dialog, który jest głównym założeniem inicjatywy, dotyczy płaszczyzny ekumenicznej, międzyreligijnej, ale istotny jest również dialog Kościoła ze światem współczesnym. – Rozmowy z innymi religiami nie są łatwe, ale warto je prowadzić – podkreślił. Dodał również, że nie chodzi o to by stworzyć jeden uniwersalny „system religijny świata”. – Szukamy tych wartości, które są nam bliskie, o które trzeba walczyć, temu służy Dzień Judaizmu i do tego również nawiązuje motto tegorocznych obchodów – wyjaśnił.

>>> Prof. Krajewski: najważniejsza jest umiejętność poczucia związku między żydowską a chrześcijańską religią [ROZMOWA] 

Kapłan dodał, że hasło obchodów „Życie i śmierć. ‘Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście’” wybrano również w kontekście obecnie przeżywanej pandemii. Wyraził też nadzieję, że wydarzenie posłuży pogłębionej refleksji nad istotą życia, jego kruchością oraz nad upływającym czasem. – Trzeba przemyśleć co zrobić by ten czas epidemii dobrze przeżyć, by przyniósł nam owoce na płaszczyźnie duchowej – podsumował.

Fot. EPA/JIM HOLLANDER

Następnie głos zabrał naczelny rabin w Polsce Michael Schudrich, który podkreślił, że Dzień Judaizmu to dla niego bardzo ważne święto, powstałe z inicjatywy Jana Pawła II. – Czasem człowiek myśli, że jeśli będzie poznawać inną wiarę, może to stanowić ryzyko dla jego wiary. Papież Jan Paweł II mówił, że jeśli człowiek wie kim jest w aspekcie wiary, poznanie innej wiary będzie ubogacać jego religię, nie na odwrót. To żadne ryzyko – powiedział. – Inna religia ma inna drogę do Boga, ale każda ma ten sam cel – dodał. Rabin podkreślił, że Dzień Judaizmu to święty dzień, w którym osoby żyjące w innej społeczności chcą poznać jego wiarę. – To wielki zaszczyt, że kogoś jest zainteresowany moją wiarą, dlatego to dla mnie dzień wyjątkowy, święty – ocenił.

>>> Żydzi wzywają do jedności religii przeciwko nienawiści

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński, zaznaczył, że ludzie żyją w ciągłym biegu, nie mają siły i czasu by zwrócić większą uwagę na wiele ważnych kwestii. – Dotyczy to naszej wiary i wiary naszych współbraci, z którymi idziemy w pielgrzymce wiary do Boga – podkreślił. Zachęcił do zapoznania się z historią Dnia Judaizmu i początków dialogu międzyreligijnego. – Taki dzień pozwoli nam chociaż na chwilę zatrzymać się, pomyśleć, porozważać, porozmawiać, pobyć ze sobą, zapytać, podziękować, za wiele rzeczy – podsumował.

W związku z pandemią program obchodów jest mocno zredukowany w porównaniu z przebiegiem poprzednich edycji. Uroczystości z udziałem naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha, rozpoczną się poranną modlitwą na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie. O godz. 16.00 w auli kurii warszawsko-praskiej przy ul. Floriańskiej odbędzie się Liturgia Słowa. Następnie zaplanowano koncert znanego żydowskiego kantora Symchy Kellera z zespołem. Będzie to muzyczna opowieść o dawnym i współczesnym życiu polskich Żydów – powiedział bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Natomiast we wtorek, 19 stycznia odbędzie się sympozjum z udziałem przedstawicieli strony żydowskiej oraz Kościoła katolickiego, poświęcone hasłu Dnia Judaizmu.

rabin Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, fot. AP/J. Kaczmarczyk

***

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równoczesne w wielu innych miejscowościach.

>>> Edyta Stein – Żydówka, ateistka, karmelitanka, święta [ROZMOWA]

Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma też przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii. Służy też posoborowemu wyjaśnianiu tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki. Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze