Żywe Muzeum Piernika w Toruniu udowadnia, że muzeum wcale nie musi być nudne [REPORTAŻ]
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu jest jedyną tego typu interaktywną placówką w Europie. Można tutaj nie tylko poznać historię pierników czy też przepis na nie, lecz także wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Wiedźmę Korzenną i Mistrza Piernikarskiego.
Toruń nawet najmłodszym kojarzy się nie tylko z Mikołajem Kopernikiem, lecz także z piernikami. W Żywym Muzeum Piernika nie wypieka się ich jednak tylko przed Bożym Narodzeniem. Niepowtarzalny, korzenny zapach można tutaj poczuć przez cały rok.
Z Mistrzem i Wiedźmą
Żywe Muzeum Piernika znajduje się w samym centrum Torunia przy ulicy Rabiańskiej 9. Na pierwszym piętrze tego budynku za sprawą Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej można przenieść się do średniowiecza. Podczas spotkania z nimi goście poznają historię pierników, składniki, jakie są niezbędne do ich zrobienia, oraz mają okazję sami zrobić ciasto, potem upiec pierniki.
Warto również podkreślić, że przygotowane przez uczestników warsztatów pierniki są piernikami figuralnymi, do ich wypieku nie używa się środka spulchniającego. Dlatego toruńskie specjały są twarde i ze względów bezpieczeństwa lepiej ich nie jeść. Zamiast tego doskonale sprawdzą się jako choinkowe ozdoby.
>>> Mąka, woda i delikatność – przepis na najlepsze opłatki [REPORTAŻ]
W minionej epoce
Co istotne, już od samego wejścia do Żywego Muzeum Piernika jego pracownicy posługują się gwarą. Z roli nie wychodzą nawet podczas warsztatów. Przez cały czas można więc poczuć się niczym w minionej epoce, co jeszcze bardziej wzbudza ciekawość i przekłada się na skupienie uczestników – zarówno tych młodszych, jak i starszych. Co roku bowiem placówkę tę odwiedza 150 tysięcy osób, dlatego warto zarezerwować miejsce na zwiedzanie z wyprzedzeniem.
Na drugim piętrze muzeum można przenieść się do manufaktury z początku XX wieku. Wszystko za sprawą oryginalnych niemieckich maszyn, których używa się do wypieku piernika. Wśród nich znajduje się m.in. zabytkowy piec czy też kolekcja woskowych form. W tym miejscu każdy z uczestników warsztatów ma również możliwość za dodatkową opłatą nauczyć się dekorowania pierników lukrem od artystki malarki.
>>> Miniaturowe miasto z piernika – jedyne takie miejsce w Polsce [RELACJA]
Wszystkie powyższe elementy sprawiają, że wycieczka do muzeum wcale nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie – Żywe Muzeum Piernika to świetny dowód na to, że można połączyć naukę z zabawą i przeżyć przy tym niezapomnianą przygodę.
Galeria (24 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |