fot. Karolina Binek

Miniaturowe miasto z piernika – jedyne takie miejsce w Polsce [RELACJA]

1,2 tony piernikowego ciasta, 100 kg miodu, 34 kg przyprawy do piernika oraz 27 kg czekolady. To tylko niektóre z produktów, które użyto do stworzenia Miasta z Piernika. Do końca lutego 2023 r. można je było podziwiać we wrocławskim Sky Tower.  

Piernikowe miasteczko w miniaturze mieści się w Kolejkowie. Znaleźć w nim można 27 pociągów, które ciągną 118 wagonów po blisko kilometrze torów, a każdy z nich w ciągu miesiąca pokonuje 400 kilometrów. To odległość podobna do tej, którą pokonujemy  podczas podróży z Zakopanego do Warszawy. 

>>> Te bombki zamawiali Jan Paweł II i Walt Disney [RELACJA]

Gdzie spojrzeć? 

Wchodząc do Kolejkowa można doznać szoku. Jest tak wiele rzeczy do podziwiania, że właściwie nie wiadomo, w którą stronę spojrzeć. Są budynki, pociągi, statki, samochody, ludzie i to wszystko znajduje się na makietach – w miniaturze. Najciekawsze miejsca Śląska i Dolnego Śląska każdy ze zwiedzających ma dosłownie na wyciągnięcie ręki. Oprócz tego Kolejkowo pełne jest wszelakich odgłosów – stukotu kursujących pociągów, ludzi różnych zawodów w czasie pracy, pływających statków, jeżdżących samochodów, a nawet pijących koni czy kur szukających pożywienia.

>>> Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy w grudniu? [ROZMOWA]

Dla mnie zaskakujące było… nadejście nocy w Kolejkowie. Po tym jak zegar wybije określoną godzinę, w pomieszczaniach się ściemnia, a w oknach miniaturowych budynków zapalają się światła. W Kolejkowie dzień trwa 9 minut, a noc 4. Później stopniowo się rozjaśnia.

Spacer z zapachem 

Podobna sytuacja ma miejsce w Mieście z Piernika, które znajduje się w pomieszczeniu obok Kolejkowa. Nie sposób do niego nie trafić lub też przejść obok niego obojętnie, bowiem już od samego przekroczenia progu muzeum unosi się niesamowity zapach piernika. Pomysł na stworzenie tej smacznej wystawy powstał latem, a makietę zaczęto budować już na początku października. 

>>> Tutaj można poczuć świąteczny klimat. Odwiedzamy bożonarodzeniowe jarmarki [GALERIA]

Do stworzenia piernikowego miasteczka potrzebne było dokładnie 98 kg miodu, 34 kg przypraw korzennych, 28 kg cukru pudru, 305 jaj i 143 cytryny. Ostatecznie powstało 1,2 tony piernikowego ciasta, a z niego niemal 300 domów, wrocławski ratusz, kamienice, kościół i zamek. Pośród nich przejeżdżają wyjątkowe czekoladowe pociągi. Jest też latający w saniach i świecący Święty Mikołaj. Myślę, że osoby w każdym wieku będą więc pod wrażeniem.

>>>  Najładniej pachnąca, a może w doniczce? Którą choinkę wybrać?

Miasto z Piernika można oglądać od 23 listopada do końca lutego 2023 roku i zdecydowanie warto wybrać się w to smaczne i aromatyczne miejsce! 

Galeria (62 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze