Fot. cathopic/Gime Salvatelli

Wielki Piątek. Adoracja krzyża. Krótki przewodnik

W Wielki Piątek adoracja krzyża zajmuje szczególne miejsce. Najczęściej adoracja odbywa się w kościele. O ile jednak do wystawienia Najświętszego Sakramentu jest potrzebny kapłan lub inna osoba, która ma stosowne pozwolenie, o tyle krzyż możemy adorować zawsze, także w domu.

Do Rzymu z Jerozolimy obrzęd adoracji krzyża przyszedł wraz z relikwiami ofiarowanymi przez św. Helenę i stopniowo rozprzestrzenił się na inne kościoły, które otrzymały cząstki relikwii Krzyża Świętego. Początkowo adoracja miała miejsce w bazylice Świętego Krzyża Jerozolimskiego. Papież szedł tam z Lateranu boso, niosąc kadzielnicę przed relikwiarzem krzyża Chrystusa niesionego w procesji. Papież powtarzał gest Mojżesza, który zdjął sandały, aby wejść na Ziemię Świętą. W liturgii Wielkiego Piątku adorujemy Krzyż – Krzew Chwały, który płonie i nie może się spalić.

Mogłoby się wydawać, że obrzęd ten jest adorowaniem cierpienia. Choć w milczeniu pochylamy się nad ciałem Ukrzyżowanego, ale tak naprawdę już przez adorację krzyża dotykamy prawdy, że ani droga Jezusa, ani nasza, nie kończy się na krzyżu. Zawsze jest zmartwychwstanie.

Poprzez cierpienie Jezusa Ukrzyżowanego możemy dostrzec chwałę samego Boga. Spoglądamy poza zasłonę umęczonego ciała Jezusa, aby dostrzec Krzyż jako Drzewo Życia i Chwały. Dokonuje się to nie poprzez słowa, ale poprzez to, na co patrzymy.

>>>Modlitwa do Pana Jezusa Ukrzyżowanego z odpustem zupełnym

 

Pięknie jest zatrzymać się z Nim i jak umiłowany Uczeń oprzeć głowę na Jego piersi (por. J 13, 25), poczuć dotknięcie nieskończoną miłością Jego Serca. Jeżeli chrześcijaństwo ma się wyróżniać w naszych czasach przede wszystkim sztuką modlitwy, jak nie odczuwać odnowionej potrzeby dłuższego zatrzymania się przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie na duchowej rozmowie, na cichej adoracji w postawie pełnej miłości? Ileż to razy, moi drodzy Bracia i Siostry, przeżywałem to doświadczenie i otrzymałem dzięki niemu siłę, pociechę i wsparcie! (Jan Paweł II, encyklika Ecclesia de Eucharistia 25).

Jak przygotować adorację krzyża?

Na pewno znamy modlitwy wspólnoty z Taize. Właśnie w tej wspólnocie ważnym elementem spotkania modlitewnego jest adoracja krzyża. Pełna prostoty i bliskości Umiłowanego ucznia i Jezusa. Te kilka modlitw może pomóc w tym, by w domu adorować krzyż. Można przeczytać jedną myśl, pobyć chwilę w ciszy. Jeśli będziemy chcieli coś powiedzieć Jezusowi, to ze swojego serca to mówmy. Jeśli nie – trwajmy w ciszy, słuchajmy. Możemy tez włączyć kanony z Taize, które pomagają trwać na modlitwie.

 

Jezu, Ty jesteś pokojem naszych serc,

Ty wzywasz każdego znasz,

Do pójścia za Tobą.

Do kogo pójdziemy,

Jeśli nie do Ciebie, Chryste?

Ty masz słowa, które dają życie naszej duszy.

https://www.youtube.com/watch?v=FRrYRORosgo

Boże miłosierdzia,

Ty rozjaśniasz nasze dusze,

Nieoczekiwanym światłem.

Dlatego odkrywamy, że nawet jeśli coś w nas

Jeszcze pozostaje pogrążone w ciemności,

To przede wszystkim Ty,

W niepojęty sposób,

W nas jesteś.

https://www.youtube.com/watch?v=t4Svh-9ohg4

 

 

Boże, Ty kochasz każdego człowieka,

Kiedy rozumiemy,

Że Twoja miłość jest przede wszystkim przebaczaniem,

Nasze serce się uspokaja,

A nawet może się  w nim dokonać głęboka przemiana

 

https://www.youtube.com/watch?v=E92Z3bwBVyI

Duchu Święty, przez to, że w nas jesteś,

Przygotowujesz nas dzisiaj

Do przyjęcia całym sercem współczującej miłości Boga.

I zaczynamy rozumieć,

Że Bóg daje tylko jedno – daje swoją miłość.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze