pozar lasu

Fot. pixabay

Amazonia płonie! Co minutę znika obszar wielkości boiska piłkarskiego

Lasy deszczowe Amazonii w Brazylii płoną w najszybszym tempie od czasu, gdy centrum badań kosmicznych kraju rozpoczęło monitorowanie w 2013 roku. Zniszczenie Amazonii przesuwa się. Co minutę znika obszar wielkości boiska piłkarskiego.

Skalę zadymienia widać aż z kosmosu. Copernicus, program obserwacji Ziemi w Unii Europejskiej , opublikował mapę pokazującą dym z pożarów, które docierają do atlantyckiego wybrzeża Brazylii.

 

Do 20 sierpnia National Space Research Institute (Inpe) zgłosił ogółem 72 843 pożary w Brazylii, co stanowi wzrost o ponad 80% w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku. 52,5% z ok. 73 tysięcy zlokalizowano w regionie Amazonii.

Obrazy są naprawdę porażające. Zobacz filmik.

https://www.facebook.com/kitty.sanchez.73/videos/2764416893586883/UzpfSTEwMDAwMDQ0MjU3MjU1MDoyNjk2OTkzMzYwMzI1Mzkw/?__tn__=%2CdlC-R-R&eid=ARCxE3NkuDYXXuaDZMCELgN4vTNFZsVVhTTEHzrEfZp-mA6Lrc6-Z0JdoTcOQR0Wf6RYVDJt42tjQYPu&hc_ref=ARR7WDczrshacIz5wZMD-YdNxXqMAStpwPOBCmg1JhCK8T2-ISWss49uaMew7yHDSbE

 

Amazonia znana jest jako płuca planety, ponieważ wytwarza 20% tlenu w ziemskiej atmosferze. Uważa się go za niezbędny w bieżących wysiłkach na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia, a także gości niezliczone gatunki flory i fauny. Z około połową wielkości Stanów Zjednoczonych jest to największy las deszczowy na świecie.

Sao Paulo, największe miasto obu Ameryk, w środku dnia pogrążyło się w ciemności. Przez godzinę gęste chmury dymu z pożarów lasów amazońskich nie przepuszczały światła słonecznego. Wielu mieszkańców nie miało pojęcia, co się dzieje i porównywało nagłe „zaćmienie słońca” do biblijnego końca świata.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze