Indianie i Światowe Dni Młodzieży

Wkrótce po ogłoszeniu przez papieża Franciszka w Krakowie, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie, wśród młodzieży z Ameryki Środkowej należącej do różnych plemion indiańskich pojawiło się pytanie: co to naprawdę dla nas oznacza?

Przypomnijmy, że Republika Panamy dzieli się na dziesięć prowincji i trzy tzw. comarcas indigenas, czyli terytoria wyłącznie indiańskie o statusie prowincji oraz dwie comarcas w stopniu corregimiento, które stanowią odpowiednik naszego powiatu. Niemal 22% powierzchni tego kraju, to właśnie comarcas, które zamieszkiwane są przez około 10% procent ludności całej Panamy. To tereny autonomiczne, posiadające własne prawa respektowane przez władze państwowe. Sprawami prawnymi, gospodarczymi i politycznymi comarki zajmuje się najwyższa władza indiańska zrzeszona w Indiańskim Kongresie Generalnym, którego reprezentantem jest cacique (wódz) lub rada wybrana zawsze z zachowaniem ich tradycji.   

Pojawiało się wiele propozycji dotyczących sposobu zaangażowania młodych Indian w Światowe Dni Młodzieży. Bardzo istotna była prośba, by mogli oni w pełni uczestniczyć w tym wydarzeniu, zachowując jednak w pełni swoją tożsamość i kulturę. Zrodził się także pomysł, aby zorganizować po raz pierwszy w historii Światowych Dni Młodzieży spotkanie na wzór Dni w Diecezjach dla młodzieży należącej do plemion rozsianych po całym świecie i w ten sposób pokazać „indiańską twarz Kościoła katolickiego”. Propozycja ta została przedstawiona na międzynarodowym spotkaniu biskupów odpowiedzialnych za duszpasterstwo Indian, które odbyło się w Chiapas, w Meksyku już w październiku 2016 r. Poproszono wówczas członków CONAPI (Coordinación Nacional de Pastoral Indígena), czyli krajowych koordynatorów, których zadaniem jest organizacja pracy pastoralnej wśród Indian, o przedstawienie konkretnej propozycji.  

W rezultacie Konferencja Episkopatu Panamy podjęła decyzję o zorganizowaniu Indiańskich Światowych Dni Młodzieży (Encuentro Mundial de la Juventud Indigena – EMJI), które odbędą się w tym samym czasie co Dni w Diecezjach. Na miejsce spotkania wybrano w indiańską wioskę Soloy leżącą w comarca Ngobe-Buglé w diecezji David. Zostanie tam zaproszona i przyjęta młodzież indiańska z całego świata. Po zakończeniu tegoż spotkania wszyscy wyjadą do stolicy, by uczestniczyć w centralnych obchodach ŚDM, którym będzie przewodniczył papież Franciszek.  

Organizatorzy podkreślają, że pomysł, aby na kilka dni skupić w jednym miejscu młodych Indian to odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, by uczyć się wdzięczności za historię, bo ona nadaje kształt współczesności i wpływa na życie każdego narodu. Wskazując na Maryję i Jej Magnificat przypomina, że „bycie młodymi nie oznacza oddzielenia od przeszłości. Nasza osobista historia wpisuje się w długi ciąg, we wspólnotową pielgrzymkę tych, którzy nas poprzedzili w ciągu wieków. Podobnie jak Maryja, należymy do narodu”.  

Pomysł zorganizowania Indiańskich Światowych Dni Młodzieży (EMJI) spotkał się w Panamie z wielkim entuzjazmem i radością. Zapewne spotkanie to będzie wyjątkowym wydarzeniem, które pozwoli młodym Indianom z różnych części świata podzielić się nie tylko swoją kulturą, zwyczajami czy tradycjami, ale przede wszystkim wiarą w Boga obecnego w dziejach narodów i historii życia każdego człowieka.  

Tekst: ks. Józef Gwóźdź SVD / misjapanama.pl

Galeria (12 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze