Jak przygotować się do misji?
Często pada pytanie: Jak przygotować się do wyjazdu misyjnego? Spróbuję odpowiedzieć na to ważne pytanie i podam kilka konkretnych wskazówek.
Przede wszystkim misjonarz to człowiek, który powinien posiadać cnotę, którą jest cierpliwość. Zazwyczaj przychodzi długo czekać, aż przełożeni zakonni wyrażą zgodę na wyjazd na upragnione misje. W moim przypadku było to prawie 20 lat od wstąpienia do Zgromadzenia Słowa Bożego. Gdy wreszcie uzyska się zezwolenie władz zakonnych i aprobatę przełożonych, misjonarz może być spokojny, że wyjeżdża na misje z błogosławieństwem Bożym i wsparciem przyjaciół.
Następnie rozpoczynają się konkretne przygotowania. Jeśli misjonarz ma jechać do krajów tropikalnych, jak na przykład Indonezja, Papua Nowa Gwina czy Filipiny, powinien przyjąć serię szczepień, które są wymagane lub zalecane w danym kraju. Ja akurat przed wyjazdem do Indonezji otrzymałem następującą listę szczepień z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni: wzw typu A i B, japońskie zapalenie mózgu, wścieklizna, dur brzuszny, polio. Każdą z tych szczepionek przyjmuje się w kilku dawkach, a koszt jednej to kilkaset złotych. Ponadto warto zrobić sobie ogólne badania lekarskie, wyleczyć zęby, po prostu sprawdzić swój organizm.
Kolejną ważną sprawą jest zakup biletu i określenie daty wylotu do kraju misyjnego. Czym prędzej się to uczyni, tym lepiej, ponieważ ceny biletów lotniczych do dalekich krajów są dość wysokie. Jeśli kupimy bilet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, z pewnością zaoszczędzimy sporą sumę. Zazwyczaj można zabrać ze sobą bagaż podręczny (ok. 8 kg) oraz bagaż główny (30 kg). Ponadto można wysłać paczkę, ale cena wysyłki do Indonezji to dla przykładu 500 zł za 16 kg. Z tego też powodu każdy misjonarz musi przed wylotem ograniczyć do minimum wszystkie konieczne rzeczy, a najlepiej porozdawać to, co zbędne.
Jak widać, wyjazd misyjny wiąże się z dużymi kosztami. Z tego powodu kolejnym obowiązkiem misjonarza jest animacja misyjna i szukanie patronów. Referat Misyjny Księży Werbistów pomaga w tym względzie każdemu misjonarzowi, ale mile widziane jest osobiste zaangażowanie w zbiórkę funduszy na cele misyjne. Warto zatem nawiązać kontakt ze swoją rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, dobrodziejami, a także mówić w parafiach o możliwości zostania pomocnikiem misjonarza. Chodzi tu zarówno o wsparcie duchowe, ale także materialne. Każdy, kto pragnie wesprzeć konkretnego misjonarza, może wypełnić Deklarację Patrona Misyjnego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |