Zima w Cochabambie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Witam serdecznie po dość długim milczeniu, ale jak sami wiecie, dzień podobny do dnia i obowiązków mnóstwo.  

21 czerwca to w Boliwii dzień wolny, święto. Dziś zaczyna się Nowy Rok – jeśli się nie mylę – 5526 w tradycji ludów Aymara. Przesilenie dnia z nocą albo – jak kto woli –ciemności ze światłem (słońcem). Zwycięża słońce. Wielu mieszkańców tego dnia, a raczej już w nocy wychodzi na najbliższy szczyt, by oddać pokłon wschodzącemu słońcu. Lud Aymara wywodzi się z terenów wschodniej Ameryki łacińskiej a konkretnie terenów jeziora Titicaca graniczącego z Peru i Boliwii i sięga epoki prekolumbijskiej. Obejmuje tereny Peru, Boliwii, Chile i Argentyny. 

Kultura tej grupy jest dość zróżnicowana ale i bogata w tradycje. Wielu tubylców żuje liście koki. W czasach imperium Inków liście te uznawano za święte tak w medycynie naturalnej, jak i w rycie religijnym, symbol swoistej identyfikacji grupy ludzi. Zbierają się już po wieczór, by zacząć ryt pożegnania starego i przywitania nowego roku. Następnego dnia między godziną 6.00 a 7.00, kiedy pojawiają się pierwsze promienie słońca, według tradycji zaczyna grać muzyka na przywitanie budzącego się dnia. Wtedy to ich kapłani zaczynają rytuały religijne, dziękując Pachamama (matce ziemi) i Tata-inti (ojcu słońcu) za zbiory i prosząc o błogosławieństwo na przyszłe. Zgodnie z tą tradycją używa się flagi w siedmiu kolorach tęczy, które symbolizują życie, zdrowie, światło słońca, naturę, spokój, duszę. Symboliczny jest też taniec dziękczynny i muzyka grana na tradycyjnych instrumentach. Tradycja ta jest dość stara i bogata.  

A co u mnie? Wszystko po staremu. Nadal pracuję w Cochabambie, ale już ostatni rok bo kończy mi się kadencja, więc czekam na inne miejsce służby. Ptaszki ćwierkają, że prawdopodobnie trafię w strefę tropiku, ale na razie nie zaprzątam sobie tym głowy. W moim mieście poranki robią się coraz chłodniejsze – ok 5oC i w pokoju dość chłodno. Tu nie ma centralnego ogrzewania, a w wyżej położonych rejonach już spadł śnieg i są przymrozki. Przecież nadeszła zima.  

Pozdrawiam was wszystkich i zapewniam o pamięci w modlitwie.

Galeria (3 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze