Ukraina. Misja medialna [MISYJNE DROGI]
Głosić Ewangelię ubogim posłał mnie Pan”. Słowa te są sercem naszego charyzmatu. Jako oblaci jesteśmy powołani do ewangelizowania ubogich, a miejscami, w których to czynimy są parafie, więzienia, szpitale, domy dziecka i wiele innych miejsc. Coraz większego znaczenia nabiera dziś też „współczesny areopag”, którym jest świat środków społecznego przekazu. Ten „aeropag” jednoczy ludzkość i czyni z niej „światową wioskę”. Dlaczego aeropag? Św. Paweł, który przepowiadał już w licznych miejscach, po przybyciu do Aten udaje się na areopag, gdzie głosi Ewangelię, używając języka odpowiedniego i zrozumiałego w tym środowisku (por. Dz 17, 22-31). Areopag był wtedy ośrodkiem kultury, wymiany myśli wykształconego ludu ateńskiego i dziś można go uznać za symbol nowych miejsc, w których należy głosić Ewangelię. Ciekawie czy św. Paweł, żyjąc w naszych czasach, głosiłby Ewangelię także przez media? Czy miałby swój profil na Facebooku, YouTubie itp.? Myślę, że tak. Również w czasach naszego założyciela św. Eugeniusza nie było jeszcze radia, telewizji, Internetu. Ale wyobrażam sobie, że gdyby św. Eugeniusz pełnił misję teraz, to prawdopodobnie korzystałby z mediów w celu głoszenia Ewangelii. A św. Maksymilian Kolbe powiedział kiedyś, że jeśli Kościół nie będzie miał swoich mediów, to świątynie będą stawały się puste.
Jako misjonarze oblaci na Ukrainie głosimy Dobrą Nowinę na różne sposoby, między innymi przez telewizję katolicką, która została powierzona naszej opiece. W tej chwili w naszej wspólnocie medialnej jest trzech oblatów, którzy są zaangażowani w prowadzenie telewizji. Takim lokalnym założycielem telewizji na Ukrainie jest Paweł Wyszkowski OMI, obecny superior delegatury. Dzięki jego staraniom mogliśmy w naszym Kościele podjąć to dzieło. W tej chwili oprócz mnie posługuje tu Bogdan Sawicki OMI i br. Sebastian Jankowski OMI. Współpracujemy z siostrami zakonnymi i osobami świeckimi. Stacja EWTN Ukraine jest oddziałem ukraińskim telewizji EWTN (Eternal Word Television Network – Telewizja Wiekuistego Słowa), którą 40 lat temu w USA założyła matka Angelika.
W tej chwili EWTN nadaje w wielu krajach świata, w różnych językach. Na Ukrainie stacja ta istnieje od prawie ośmiu lat. Oglądać może ją około 1 mln mieszkańców Ukrainy w sieciach kablowych, jest także całodobowo nadawana przez Internet (www.ewtn.org. ua). To, co wydawało się jeszcze tak niedawno w czasach komunizmu, kiedy niszczono kościoły, niemożliwe i nie
do pomyślenia – przepowiadanie Ewangelii przez media katolickie – dziś staje się rzeczywistością Poprzedni generał oblatów o. Gilhermo Steckling, przebywając lata temu w Kijowie i patrząc na posługę oblatów w mediach, powiedział: „Wy pracujecie w największej parafii”. Od czasu od czasu powracam do tych słów, uświadamiając sobie wartość posługi przez media, bo docieramy do wielkiej rzeszy ludzi, choć przeważnie tych ludzi nie znamy osobiście. Codziennie na żywo transmitujemy mszę św. z naszej kaplicy telewizyjnej. W październiku po mszy św. odmawiamy Różaniec w intencjach, które przysyłają nam widzowie. Każdego dnia otrzymujemy intencje od ok. 100 osób. Oprócz tego, mamy różnego rodzaju programy, m.in. katechezy, programy dla dzieci, modlitewne programy, transmisje różnych wydarzeń itd. Staramy się realizować ciągle nowe pomysły, by szerzyć Ewangelię i wartości chrześcijańskie w naszym społeczeństwie, które tak bardzo tego potrzebuje. Robimy to, co jest dla nas możliwe i choć personel posługujący w telewizji nie jest duży (10 osób), to wierzymy że Bóg chce posługiwać się nami w dziele ewangelizacji.
>>>Tekst pochodzi z „Misyjnych Dróg”. Wykup prenumeratę<<<
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |