Fot. pixabay.com

Brazylia: Corcovado i Aparecidę połączy szlak pielgrzymkowy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Miłośnicy pieszych i rowerowych pielgrzymek wkrótce będą mieli możliwość przemierzenia kolejnej trasy w Brazylii. Już w kwietnia zostanie otwarty szlak pielgrzymkowy pod nazwa „Droga do Chrystusa” (Caminhos para Cristo), łączący narodowe sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie z sanktuarium Chrystusa Odkupiciela na słynnym wzgórzu Corcovado w Rio de Janeiro.

Wzorując się na europejskich szlakach prowadzących do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela szlak ma umożliwić przebycia pokutnego szlaku również na brazylijskiej ziemi. Odpowiedzialnym za przygotowanie szlaku jest polski pallotyn, ks. Krzysztof Sopicki. Misjonarz w 2012 r. przyczynił się do otwarcia szlaku pielgrzymkowego łączącego Rio de Janeiro z Aparecidą. Trasa ta poświęcona Matce Bożej otrzymała nazwę „Drogi Naszej Pani” (Caminho de Nossa Senhora). Projekt Drogi do Chrystusa powstał aby umożliwić chętnym powrót z Aparecidy do Rio de Janeiro, dla tych, którzy przebyli Drogę Naszej Pani oraz aby połączyć dwa sanktuaria.

Trasa licząca prawie 500 km powstała przy pomocy archidiecezji Rio de Janeiro, Sekretariatu ds. Turystyki Rio de Janeiro (SETUR) i władz stanu Rio de Janeiro. Trasa przebiega przez 21 gminy.

Chrystus Odkupiciel w Rio de Janeiro. Fot. pixabay.com


Inauguracja trasy odbędzie się 6 kwietnia wraz z rozpoczęciem pielgrzymki rowerowej z sanktuarium w Aparecidzie. Zakończenie jest przewidziane na 13 kwietnia wraz z przybyciem do sanktuarium na Corcovado. Trasę można pokonać pieszo lub rowerem, co zajmuje średnio 16 dni pieszo i siedem na rowerze.

Organizowane są również pielgrzymki z przewodnikiem w czterech etapach po trzy lub cztery dni.  – Dzięki wsparciu i partnerstwu Sekretariatu Ekoturystyki istnieje możliwość przekształcania opuszczonych domów i gospodarstw na szlaku w schroniska i punkty pomocy dla pielgrzymów i turystów – tłumaczy ks. Sopicki.

Trasa jest interesująca dla gmin oddalonych od stolicy stanu, gdyż może przynieść małym miejscowościom rozwój, dać zatrudnienie mieszkańcom i zwiększyć turystyczny ruch religijny. Dla pielgrzymów przygotowane są paszporty pielgrzyma, umożliwiające zakwaterowanie w schroniskach, zniżki w restauracjach oraz otrzymanie certyfikatu odbycia pielgrzymki.

Aparecida. Fot. pixabay.com


Władze stanu Rio de Janeiro przeznaczą na siedzibę Drogi do Chrystusa i Drogi Naszej Pani budynek w Petrópolis. Znajdować się tam będzie również Muzeum Rowerów, w którym będą wystawione rowery używane w pielgrzymkach w różnych częściach świata.

Ks. Krzysztof Sopicki wyjechał do Brazylii w 1988 r., po trzech latach pracy w Polsce i przygotowaniu językowym w Brukseli. Jest członkiem pallotyńskiej Regii Matki Bożej Miłosierdzia, w której pracował jako proboszcz, wikariusz oraz długoletni ekonom. Jego największą pasją osobistą od wczesnej młodości jest kolarstwo. Nadal uprawia ten sport, który pomaga mu utrzymać zdrową kondycję. Godzi funkcję kapłana z zamiłowaniami sportowymi jako nieformalny duszpasterz kolarzy podczas osobistych startów w wyścigach krajowych i międzynarodowych. Jest czterokrotnym mistrzem Brazylii MTB 12 Hours by team.

Zobacz także
Wasze komentarze