Fot. Facebook

„Chętnie zrobimy wam zakupy” czyli łańcuch dobra zamiast znieczulicy  

„Drodzy sąsiedzi i seniorzy! Jeśli w związku z koronawirusem wolicie nie wychodzić z domu zapukajcie pod numer 77. Chętnie zrobimy wam zakupy lub pojedziemy do apteki” – głosi komunikat na kartce w jednej polskich klatek schodowych.  

Mamy w Polsce coraz więcej przypadków koronawirusa. W grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem się tym wirusem są przede wszystkim osoby starsze. Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od przebywania w dużych skupiskach ludzi. Wiele osób starszych nie ma jednak znajomych bądź członków rodziny, którzy mogliby im pomóc. Z inicjatywą pomocy zgłasza się jednak coraz więcej sąsiadów, a ich komunikaty na klatkach schodowych stały się w ciągu kilku ostatnich godzin pozytywnym hitem Internetu.  

>>> Już 16 zarażonych koronawirusem w Polsce [RELACJA LIVE]

Fot. Facebook/EkipaSzymona

Chińskie Centrum ds. Kontroli i Profilaktyki Chorób (CCDC) wydało niedawno raport, w którym ocenia, że wskaźnik śmiertelności ludzi zarażonych koronawirusem powyżej 80. roku życia wynosi prawie 15%. Starsi ludzie mają osłabiony układ odpornościowy, co oznacza, że ich organizm gorzej radzi sobie z wirusem, niż ciało osoby zdrowej, w pełni życiowych sił. Łatwo jednak o tym mówić, gorzej jednak wyjść z inicjatywą pomocy ludziom, którzy żyją wokół nas.  

>>> Panika gorsza niż koronawirus [FELIETON]

Co może jeszcze smutniejsze, ogólna panika w społeczeństwie sprawia, że wiele osób przestaje racjonalnie myśleć. Przykładem jest niegrzeczne zachowanie wobec osób, których rysy twarzy wskazują na pozaeuropejskie pochodzenie. Właśnie z takim przypadkiem spotkała się poznanianka, Aiperi Tynchbekova, pochodząca z Kirgistanu (sic!).  

 

W ciągu ostatnich godzin w mediach społecznościowych pojawia się jednak coraz więcej zdjęć komunikatów, jakie lokatorzy wywieszają w swoich klatkach schodowych, w których oferują pomoc swoim starszym sąsiadom. Może warto pomyśleć o osobach, które żyją wokół nas i w trosce nie tylko o swoje własne zdrowie, ale i tych, którzy są słabsi, zaoferować im swoją pomoc? Taki łańcuch dobra zdecydowanie warto rozwinąć.  

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze