fot. cathopic

Czytaj psalmy. One przedstawiają wszystkie ludzkie emocje 

Emocje są człowiekowi potrzebne. Mówią o naszych uczuciach i o tym, co nosimy głęboko w sobie. Wiele osób twierdzi, że można je wyrazić właśnie poprzez poezję. Poezja jest obecna w Piśmie Świętym – a konkretniej w Księdze Psalmów. 

Każdy z nas posiada w domu pewnie jakieś modlitewniki. Niektóre zakupione przez nas, niektóre być może otrzymaliśmy przy różnych okazjach. Jeśli jednak posiadamy Pismo Święte, mamy właściwie pierwszy i podstawowy modlitewnik. 

Chrześcijanie i żydzi modlą się psalmami 

Księga Psalmów to tak naprawdę 150 modlitw, napisanych w różnych okolicznościach. Powstały jeszcze przed narodzeniem Jezusa. Żydzi śpiewają je przy różnych okazjach, kilka razy dziennie. Znają wiele z nich wręcz na pamięć. 

chasydzi żydzi jews

PAP/Darek Delmanowicz

W psalmach znajdziemy wydarzenia z historii ludu hebrajskiego, takie jak przejście przez Morze Czerwone i przymierze na Górze Synaj, ale też osobiste dramaty związane z cierpieniem chorego lub historie związane z nawróceniem grzesznika. Jak to zawsze bywa z tym typem literatury, pełno w nich metafor, różnego rodzaju określeń i zwrotów, które, mimo że stworzone wiele tysięcy lat temu, są zawsze aktualne. Mówią bowiem o relacji Boga z człowiekiem, która na przestrzeni wieków pod pewnymi względami się nigdy nie zmieni. 

>>> Skrutuj Pismo Święte!

Przykładowo, podczas żydowskiej Paschy śpiewa się Hallele, czyli psalmy od 113 do 118, które mówią o wyjściu Izraelitów z Egiptu (wszak żydowska Pascha jest uroczystością, podczas której te właśnie wydarzenia się wspomina i świętuje). Można więc założyć, że podczas sprawowanej przez Jezusa ostatniej wieczerzy, modlono się tymi właśnie psalmami (ciekawe jest to zobrazowane w filmie pt. „Maria Magdalena”, w którym Jezus cytuje Psalm 118). 

Nawet Syn Boży potrzebował modlitwy 

Sam Jezus potrzebował modlitwy. Był przecież nie tylko Bogiem ale także człowiekiem, doświadczającym pokus tak samo jak my wszyscy. Czytamy przecież w Liście do Hebrajczyków: 

Dlatego musiał się upodobnić pod każdym względem do braci, aby stał się miłosiernym i wiernym arcykapłanem wobec Boga dla przebłagania za grzechy ludu. W czym bowiem sam cierpiał będąc doświadczany, w tym może przyjść z pomocą tym, którzy są poddani próbom (Hbr 2, 14n).

EPA/ABIR SULTAN

Gdy Jezus by jeszcze chłopcem, często udawał się do świątyni, gdzie czytał i recytował psalmy. To właśnie tam „ukrył się” przed swoimi rodzicami, jak czytamy w Ewangelii: 

Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania (Łk 2,41-52).

W świątyni poświęcano czas na modlitwę właśnie Psalmami. W życiu Jezusa te liryczne modlitwy były obecne w wielu momentach. Nawet podczas konania na krzyżu cytował psalmy, które jak wiemy były wypełnieniem proroctw, dzięki którym świadkowie ukrzyżowania uwierzyli w Jezusa: 

Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? (Ps 22,2)

i 

„W ręce Twoje powierzam ducha mojego” (Ps 31,6).

>>> Bp Libera: Bóg w swoim słowie jest naprawdę na wyciągnięcie ręki

Psalmami modlił się nie tylko Jezus. Jego Matka, Maryja także, chociażby gdy mówiła Magnificat (a wcześniej tzw. mały Magnificat prorokini Anny). W Dziejach Apostolskich (a więc tak naprawdę w życiu Kościoła pierwotnego) znajdziemy zresztą wiele innych odniesień do psalmów.

Izraelici XXI wieku 

Dzisiaj psalmy są częścią modlitwy Kościoła powszechnego. Są obecne w brewiarzu (wraz z antyfonami) i w różnego rodzaju psałterzach (w brewiarzu także pod postacią hymnów). Warto włączyć je do swojej modlitwy codziennej (zachęcam do regularnej modlitwy brewiarzowej). To właśnie psalmy, które, choć mówią o wydarzeniach sprzed 2 tysięcy lat, mogą nam pomóc zrozumieć naszą relację z Bogiem bardziej, niż cokolwiek innego. Mogą pomóc zrozumieć nam nasze położenie, jakiekolwiek by ono nie było: nasz smutek, żal, radość, brak nadziei, lęk czy wdzięczność.

>>> Brewiarz nie tylko dla księży. Jak modlić się liturgią godzin?

Wszystko to znajdziemy właśnie w psalmach. To właśnie one mogą pomóc nam wreszcie wejść w prawdziwą relację z Bogiem, nawet jeśli początkowo brak nam do Niego zaufania. Tak samo jak Jezus prowadził historię ludu wybranego, tak samo prowadzi naszą osobistą historię. Psalmy właśnie o tym mówią. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze