Zdjęcie: Prymas Wyszyński, fot. Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Do ks. Wyszyńskiego przyfrunęła karteczka. Jej treść zapamiętał na całe życie!

Stu harcerzy z całej Polski będzie 1 sierpnia pełnić wartę przy pomniku kard. Stefana Wyszyńskiego przed kościołem Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu. To po to, by upamiętnić udział Prymasa Tysiąclecia w Powstaniu Warszawskim.

O harcerskiej warcie poinformowało dziś Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Harcerze będą pełnić wartę od godz. 10.00 do 14.00, a o godz. 10.30 przy pomniku prymasa Wyszyńskiego zostanie złożony wieniec i zapalony znicz pamięci.

fot. Michał Jóźwiak, misyjne.pl

Mało kto wie…

„Mało kto wie, że ks. Stefan Wyszyński miał swój udział w Powstaniu Warszawskim. Gdy 1.08.1944 r. wybuchło powstanie, znajdował się w Laskach. Wspierał żołnierzy walczących w kampinoskich oddziałach, pełniąc funkcję kapelana AK okręgu wojskowego Żoliborz-Kampinos. Działał pod pseudonimem Radwan III” – napisali autorzy komunikatu. Przypomnieli, że w domu rekolekcyjnym, zamienionym na szpital powstańczy, ks. Wyszyński pełnił posługę kapłańską wśród rannych żołnierzy, asystował także przy operacjach. Odwiedzał też inne szpitale powstańcze na terenie Puszczy Kampinoskiej.

Zdjęcie: pomnik prymasa przed warszawskim kościołem Wizytek, fot. domena publiczna

Będziesz miłował

Pod koniec Powstania Warszawskiego mieszkający w Laskach ks. Wyszyński zobaczył na niebie chmurę wirujących kartek niesionych przez wiatr od strony płonącej stolicy. Na jednej z nich widniał niedopalony fragment ze słowami: „Będziesz miłował”. „Wyszyński zaniósł karteczkę do kaplicy, pokazał siostrom i powiedział: Nic droższego nie mogła nam przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament… Będziesz miłował” – podkreślił.

fot. Radek Pietruszka, PAP

Kardynał o młodzieży

Przypomnieli słowa kard. Wyszyńskiego przytoczone w książce „Droga życia”: „Chodząc dziś po ulicach stolicy, pamiętajmy, że jest to miasto, w którym zginęło ponad 300 tysięcy warszawian. Najlepsza młodzież obmyła krwią swoją bruki tego miasta. Tak się miłuje. Nie ma miłości bez ofiary. Przez taką miłość zyskuje się prawo do Ojczyzny. Dlatego młodzież gotowa była na wszystko. Zdolna była walczyć o wolność i zarazem wybraniać się przed nienawiścią”.

Z kolei wczoraj Muzeum Powstania Warszawskiego opublikowało spot informujący o zbliżającej się 75. rocznicy wybuchu niepodległościowego zrywu Warszawiaków i Warszawianek.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze