Czuwanie modlitewne, fot. arch PAP/ Bartłomiej Zborowski

Dziś o 21:37 zapal święcę w oknie. Wspólna modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem świętego papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – mówi kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka apeluje o duchową łączność o 21.37 i zapalenie dziś o tej godzinie świec w naszych oknach.
 

– Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości – wspomina kard. Dziwisz. – On wiedział o tym, że odchodzi otoczony wielką rodziną, jak ojciec wśród kochających dzieci – dodaje.

Krakowski metropolita senior wyznaje, że wraca wspomnieniami do tamtych chwil jedności, gdy patrzy dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzi „puste świątynie i zamarłe ulice”. – Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – zauważa. – Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest Źródłem Życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy – trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów? – pyta najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

– Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia. (kard. Stanisław Dziwisz)

Były sekretarz Jana Pawła II proponuje, by odmówić wtedy akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość, z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami.

Mocni mocą miłości

W ramach obchodów 2 kwietnia i akcji „Musicie być mocni mocą miłości” Centrum Myśli Jana Pawła II zachęca wszystkich do innego niż dotychczas bycia razem i wspólnej refleksji nad słowami Jana Pawła II. Nie możemy być razem na placu Piłsudskiego, ale możemy się zjednoczyć wirtualnie i w tej chwili zatrzymania i refleksji być ze sobą w duchowej łączności. Aby to ułatwić, Centrum przygotowało specjalną nakładkę do zdjęcia profilowego na Facebooku #mocnimiloscia, którą można już pobierać ze strony.

Jan Paweł II

bp Karol Wojtyła, fot. arch.

2 kwietnia w wieczornych godzinach wirtualnego czuwania, na fanpage’u Centrum Myśli Jana Pawła II przywołane zostaną słowa Jana Pawła II, które stały się źródłem hasła tegorocznych obchodów. Tradycyjnie o godz. 21.37 zabrzmi utwór „Cisza”. Na koniec czuwania będzie można posłuchać „Litanii do św. Jana Pawła II” w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierunkiem Jan Krutula oraz solistów Ingi Poskute i Roberta Gierlacha. Koncert ten odbył się 2 kwietnia 2017 roku w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

adwent roraty świeczka światło

fot. pexels

Msza w Krakowie

Rano, o godz. 7.00, mszę św. w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odprawił wieloletni osobisty sekretarz Ojca Świętego kard. Stanisław Dziwisz. Archidiecezja krakowska, której kapłanem i biskupem był Karol Wojtyła zachęca, by w czwartek wierni zjednoczyli się wokół osoby i myśli papieża Polaka np. poprzez odszukanie papieskich tekstów, ich lekturę i rozważanie na ich temat w gronie rodzinnym.

>>> Modlitwa do Jana Pawła II o rozwiązanie trudnych spraw. Dziś mija 15 lat od Jego śmierci

O godz. 21.00 w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich mszę św. odprawi abp Marek Jędraszewski, jednocząc się z wszystkimi, którzy tradycyjnie tego dnia przybywali pod „okno papieskie” przy Franciszkańskiej 3. Po Eucharystii arcybiskup odmówi akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 r. krakowskich Łagiewnikach wypowiedział Ojciec Święty. Liturgia będzie transmitowana na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej. Po mszy św. zostanie wyemitowane rozważanie kolejnej stacji drogi krzyżowej „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa”, którą metropolita krakowski przygotował z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Również po mszy sprawowanej w oblackim klasztorze (jak codziennie o 21:00) będziemy pamiętać o papieżu Polaku i modlić się za jego wstawiennictwem.

Zobacz też >>> Film „Karol Wojtyła – Jan Paweł II”. „Miał odwagę zmienić dla nas świat” – czyta Krystyna Czubówna [WIDEO]

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze