Filipiny: z wulkanu Taal tryska lawa; ogromne wyładowania elektryczne [WIDEO]
Ponad 24 tys. mieszkańców okolicy wulkanu Taal na Filipinach zostało ewakuowanych, a pod ciężarem popiołu zawaliło się klika budynków – poinformowały w poniedziałek lokalne władze. Z wulkanu od poniedziałku tryska lawa.
Taal, położony na środku jeziora o tej samej nazwie, w niedzielę wyrzucał parę, popiół i drobne kamienie na wysokość 10-15 kilometrów. W poniedziałek słup popiołu i pary osiągnął wysokość 2 kilometrów, a z wulkanu na wysokość około kilometra zaczęła tryskać lawa, która lądowała w jeziorze.
Crazy!
Majestic!
Scary!Electric discharge due to volcanic eruption!!#Taal #TaalVolcanoEruption #TaalVolcano pic.twitter.com/dq4gIqXv5b
— Dr_S👨⚕️ (@samip_tank0047) January 12, 2020
– Szybkość wzrostu aktywności wulkanu Taal zupełnie nas zaskoczyła – powiedziała dziennikarzom Maria Antonia Bornas z Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii.
>>> Filipiny: huczne wspomnienie św. Jana Chrzciciela [GALERIA]
Sejsmolodzy ostrzegają, że gwałtowna erupcja może nastąpić w każdej chwili i może wywołać na jeziorze tsunami. Z okolicy ewakuowano ponad 24 tys. ludzi. Jak powiadomiły lokalne władze, niektórzy pozostali na miejscu ze względu na brak środków transportu i kiepską widoczność. Część mieszkańców nie chce opuścić swoich gospodarstw.
– Mamy problem, bo nasi mieszkańcy panikują z powodu wulkanu, chcą ocalić swoje źródło dochodów, swoje świnie, stada krów. Próbujemy ich powstrzymać przed powrotem i ostrzegamy, że wulkan w każdej chwili może wybuchnąć – powiedział radiu DZMM burmistrz położonej nad jeziorem Taal miejscowości Balete Wilson Maralit.
W oddalonej o ok. 70 km Manili w poniedziałek zamknięte były szkoły i sklepy. Maski wyprzedały się szybko po tym, jak zalecono mieszkańcom ich noszenie. W poniedziałek częściowo przywrócono loty na lotnisku w Manili, które w niedzielę było zamknięte. Na pokładzie jednej z maszyn, które wylądowały, znajdował się prezydent Filipin Rodrigo Duterte.
If you're mesmerized by the steamy #Taal eruption plume and wondering why it's creating so much #VolcanicLightning, you’re not alone. Here’s a micro-crash course on the physics of volcanic thunderstorms for non-specialists. Thanks to @joshibob_ for the incredible footage! (1/14) pic.twitter.com/CCl6zw56RZ
— Alexa Van Eaton (@volcaniclastic) January 13, 2020
Na miasta Agoncillo i Lemery spadła gruba warstwa popiołu, sprawiając, że drogi stały się nieprzejezdne. Pod ciężarem pyłu zawaliło się kilka budynków. W Talisay deszcz zmienił popiół w błoto, utrudniając ewakuację mieszkańców. Nie ma tam prądu, odcięto dostawy wody, brakuje także masek. W prowincji Laguna zginął kierowca ciężarówki, który stracił panowanie nad pojazdem na drodze pokrytej popiołem.
Władze planują ewakuację setek tysięcy ludzi, zanim dojdzie do ewentualnej większej erupcji.
Część turystów zignorowała ostrzeżenia i przyjechała w pobliże Taal, żeby przyjrzeć się wulkanowi. – To dla nas jedyna okazja w życiu – powiedział agencji Reutera turysta z Izraela Benny Borenstein, robiąc zdjęcia w mieście 32 kilometrów od wulkanu.
Taal to najmniejszy wciąż aktywny wulkan świata mierzący zaledwie 311 metrów n.p.m. Od 1572 roku miały miejsce 33 jego erupcje; ostatni raz w 1977 roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |