fot. PAP/Leszek Szymański

Franciszek: bądźmy sprytnymi w zapewnieniu sobie życia wiecznego

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do sprytu w zapewnieniu sobie nie tyle sukcesu doczesnego, ile życia wiecznego zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Papież skoncentrował się na fragmencie Ewangelii (Łk 16, 1-13) zawierającym przypowieść o nieuczciwym rządcy.

Franciszek zauważył, że ów rządca myśli trzeźwo, uznając swe ograniczenia i szukając sposobu wyjścia z trudnej sytuacji – zapewnienia sobie ludzkiej życzliwości. Zaznaczył, że Pan Jezus podaje ten przykład nie po to, by zachęcać do nieuczciwości, ale do przebiegłości. Wskazał, iż kluczem do zrozumienia tej historii jest zachęta Jezusa: „Zyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków”. Dodał, że ową „niegodziwą mamoną” są dobra materialne.

>>>Franciszek: chrześcijanie są wezwani do prawdziwej komunii z Jezusem

Następnie papież przypomniał, że bogactwo może pobudzać do tworzenia podziałów i dyskryminacji. Natomiast Pan Jezus zachęca swoich uczniów, by zamieniali dobra i bogactwa w relacje, ponieważ ludzie są ważniejsi niż rzeczy i liczą się bardziej niż posiadane bogactwo. Zaznaczył ponadto, że Pan Jezus wskazuje również na ostateczny cel swej zachęty: „Zyskujcie sobie przyjaciół bogactwem, aby was przyjęli do wiecznych przybytków”.

„Jeśli będziemy umieli przekształcić bogactwa w narzędzia braterstwa i solidarności, to w raju powita nas nie tylko Bóg, ale także ci, z którymi dzieliliśmy się, dobrze zarządzając, tym co Pan umieścił w naszych rękach” – stwierdził Ojciec Święty.

fot. pexels.com

Franciszek podkreślił, że Pan Jezus zapewnia nas, iż zawsze mamy czas, aby uzdrowić dobrem popełnione zło. „Ten kto spowodował łzy, niech kogoś uszczęśliwi; kto zdefraudował, niech da potrzebującym. Jeśli tak będziemy czynili, to pochwali nas Pan «dlatego, że działaliśmy przebiegle», to znaczy z mądrością tego, kto rozpoznaje siebie jako dziecko Boże i angażuje się na rzecz królestwa niebieskiego” – stwierdził papież.

>>> Abp Grzegorz Ryś: to nie zwalnia cię z dawania. Jak więc pomagać z tego, czego się nie ma?

„Niech Najświętsza Dziewica pomoże nam być sprytnymi w zapewnieniu sobie nie tyle sukcesu doczesnego, ile życia wiecznego, aby w chwili sądu ostatecznego osoby potrzebujące, którym pomogliśmy, mogły zaświadczyć, że widzieliśmy w nich Pana i służyliśmy Panu” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swego rozważania.

Po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił obecnych i zachęcił do udziału w zaplanowanym na przyszłą niedzielę Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy.
 

Oto słowa papieża po modlitwie „Anioł Pański”:

Drodzy bracia i siostry,

Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, Rzymian i pielgrzymów z różnych krajów. W szczególności pozdrawiam uczestników biegu Via Pacis, który przemierzył dziś rano ulice Rzymu, aby nieść orędzie pokoju, braterstwa, a przede wszystkim dialogu między różnymi kulturami i religiami.

Pozdrawiam grupę Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech; chór „San Leonardo” z Procida; młodzież przygotowującą się do bierzmowania ze Settimello (Florencja); i siostry z instytutu zakonnego Pięknej Miłości, które obchodzą 25 rocznicę powstania.

W najbliższą niedzielę, 29 września, odbędzie się Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Z tej okazji odprawię Mszę Świętą tutaj na Placu Świętego Piotra. Zapraszam was do wzięcia udziału w tej uroczystości, aby poprzez modlitwę wyrazić naszą bliskość wobec migrantów i uchodźców z całego świata.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. I proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do widzenia!

Zobacz także
Wasze komentarze