PAP/Tomasz Gzell

Harcerze przekazali marszałkowi Sejmu Betlejemskie Światło Pokoju [+GALERIA]

Pokój to nie tylko brak wojen, to dużo więcej. To aktywne działanie i poszerzanie sumy dobra w świecie – mówił w czwartek marszałek Sejmu Szymon Hołownia, odbierając z rąk harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia odebrał w czwartek z rąk harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego  Betlejemskie Światło Pokoju. „Bardzo wam dziękuję, że przynieśliście tutaj to światło i przypomnieliście nam w tych niespokojnych czasach, jak bardzo potrzebujemy pokoju. Dobrze, by każdy z nas – niezależnie od tego, czy wierzy, czy nie – niósł w sobie i w swoim sercu to Betlejemskie Światło” – mówił marszałek Sejmu.

Hołownia podkreślał, że Betlejemskie Światło Pokoju jest nam bardzo potrzebne szczególnie w momencie, kiedy tak mało mamy go wokół siebie, i na świecie. „Pokój to nie tylko brak wojen. To dużo więcej. To działanie. To aktywne staranie i poszerzanie sumy dobra w świecie” – mówił.

„Dzisiaj, w tym miejscu, w Sejmie, bardzo nam potrzeba pokoju. Bardzo potrzeba nam pokoju w Polsce, na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie” – wyliczał. Zaznaczył, że dzisiaj potrzeba pokoju tam, gdzie młodzi ludzie doświadczają wojen i skazywani są na przyszłość, której nie chciałby nikt z nas. „Nie możemy do tego dopuścić, że ten świat, kiedy będziemy zdawać naszą służbę był miejscem gorszym od tego, w którym go zastaliśmy” – zaznaczał marszałek.

>>> Skauci ze Słowacji przekazali polskim harcerzom Betlejemskie Światło Pokoju [+GALERIA]

„Przychodźcie tu co roku z tym światłem i co roku przypominajcie nam wszystkim, całemu Sejmowi, tym, którzy nas wybrali, że światło jest silniejsze niż ciemność, że dobro jest silniejsze od zła, i że otwartością, uśmiechem, gościnnością możemy zrobić dużo więcej niż przy pomocy pięści, agresji, obrażania się” – zwrócił się do harcerzy marszałek Hołownia.

PAP/Tomasz Gzell

„Czyńmy pokój – tym hasłem chcemy w tym roku zachęcić wszystkich do tego, by zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, czym jest pokój” – mówiła naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka. Podkreślała, że pokój nie tylko brak wojen, ale także wewnętrzny pokój, którego brakuje nam w pędzie życia. W imieniu ZHP złożyła wszystkim życzenia, abyśmy w nadchodzącym nowym roku wspólnie budowali pokój w naszych lokalnych społecznościach.

Po uroczystości płomień został przeniesiony do holu głównego i umieszczony na postumencie naprzeciw głównego wejścia do Sejmu.

>>> Mimo konfliktu na Bliskim Wschodzie w Betlejem zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem przekazywane jest przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju organizuje to wydarzenie od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Coroczna harcerska akcja przekazywania przed świętami Bożego Narodzenia Betlejemskiego Światła Pokoju to symbol ciepła, miłości i nadziei.

Galeria (5 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze