Fot. cathopic.com

Holandia: co piąty kościół… przestał być kościołem!

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Biura, muzea, mieszkania, sale gimnastyczne – wiele budynków kościelnych jest dziś używanych w innych celach niż religijne – informuje holenderski dziennik „Trouw”. W Holandii w co piątym takim budynku od lat nie odprawia się nabożeństw.

W Holandii jest 6 900 budynków kościelnych należących do Kościoła katolickiego i kościołów protestanckich. 1400 z nich wykorzystuje się dzisiaj do innych celów – zauważa gazeta. Według sondażu, 30 proc. tych przekształconych budynków jest wykorzystanych na mieszkania, 20 proc. na cele kulturalne i społeczne, a 15 proc. zostało przekształconych na biura lub sklepy. Dawne kościoły są także siłowniami, barami i restauracjami. Według „Trouw” większość z tych budynków została zbudowana w latach 1800-1970. Starsze budynki kościelne są nadal używane do celów religijnych.

W większości swoją funkcję zmieniają budynki kościelne należące do kościołów protestanckich. Z kolei Kościół rzymskokatolicki jest generalnie mniej gotowy do sprzedaży swoich budynków kościelnych ze względu na ich znaczenie sakralne. Dla protestantów nie mają one takiego samego znaczenia.

Zobacz także
Wasze komentarze