kobieta

Fot. pixabay

Każda kobieta może odnaleźć w sobie piękno 

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kamila opowiadała mi, że jako mała dziewczynka była wysoka, chuda i nosiła okulary, co sprawiało, że nie miała łatwo wśród rówieśników w przedszkolu. I przez to zwątpiła w to, że jest ładną dziewczynką, a potem kobietą.  

Ale udało jej się to zmienić. Jak sama przyznaje, to dla niej bardzo zaskakujące, kiedy teraz pomyśli o tym, że ona pokazuje kobietom, jak odnaleźć w sobie piękno. Prowadzi specjalne warsztaty dla kobiet, które pomagają ucieszyć się swoją kobiecością. 

Jak pokochać siebie? 

To jest trudne pytanie. 

To jest pytanie, na które filozofowie odpowiadają od dwóch i pół tysiąca lat. I nie znaleźli odpowiedzi. Na to pytanie mamy też odpowiedź w chrześcijaństwie. Ale tak naprawdę chyba każdy sam w sobie musi odnaleźć.  

Klucz jest w takich drobnych rzeczach, szczegółach, w których możemy to dostrzec każdego dnia, ale które często pomijamy. 

A często chcielibyśmy, żeby to było tak, że weźmiemy książkę na temat poczucia własnej wartości. Przeczytamy i sprawa będzie – będziemy się czuć wartościowi. 

I byłoby wszystko załatwione. Albo włożyć najlepszą sukienkę i wtedy będę wartościowa. Ale ta osoba spojrzy w lustro i pomimo tego, że włożyła tę najlepszą sukienkę, i tak jej coś nie będzie pasować. Bo w środku jej coś nie pasuje.  

Dlatego tak ważnie jest robienie tych małych rzeczy krok po kroku – z tego na pewno powstanie coś dużego. Jestem przekonana, że to możliwe, ponieważ mam na warsztatach niesamowite kobiety, które na pierwszym spotkaniu są bardzo zawstydzone, a na kolejnych spotkaniach widać, jak rozkwitają, są rozgadane, widać w nich radość i takie zaangażowanie.  Czasami otwieram oczy i pytam siebie: gdzie są te szare myszki, które przyszły na pierwsze spotkanie? 

kobieta

Fot. pixabay

Pewnie potem trzeba je uspokajać: słuchaj, poczekaj, już nie na środek… 

…i ja przechodzę na dalszy plan. Ale to jest właśnie to, o co chodzi. Często zapominamy, co jest sednem, widząc różne obrazy i to, co na pokazuje społeczeństwo, to, jak nas kreuje społeczeństwo: jakie mamy być, czego od nas oczekują. Często kobiety gonią za tym i później mają poczucie winy, że nie sprostały, bo nie mają dobrze płatnej pracy, nie mają dużego domu z ogródkiem, nie ma wielkiego samochodu i nie spędzają wakacji na Hawajach. A do tego mamy problemy w rodzinie. Często kobiety myślą, że to oznacza, że są mało wartościowe. Nie.  

Każda kobieta jest inna i każda kobieta jest piękna. Świat byłby nudny, gdybyśmy wszystkie były takie same. Pan Bóg nie chciał, żebyśmy były takie same. Gdyby chciał, żeby tak było, to by nas takimi stworzył. I tylko od nas tak naprawdę zależy, w które piękno pójdziemy: w takie, jakim chce nas mieć świat w gazetach i filmach, czy pójdziemy za tym pięknem, które kreuje Pan Bóg.  

I które mamy w sercu.  

Tak, właśnie tak. W pewnym momencie życia musimy wybrać. 

 

Zobacz także
Wasze komentarze