Ks. Józef Tischner – „dane mu było poznać, jak pieką kamienie rzucane w proroka”
Nie dajmy sobie wyrwać z serc wdzięczności dla księdza profesora. Nie pozwólmy, by oskarżenia, które padają pod jego adresem, zniszczyły dorobek jego życia – apelował bp Damian Muskus OFM w kościele Trójcy Św. w Łopusznej.
Krakowski biskup pomocniczy udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z rodzinnej miejscowości podhalańskiego kapłana i filozofa.
Niósł Chrystusa światu
Bp Damian Muskus OFM przypomniał w homilii sylwetkę ks. prof. Tischnera, który „miał wyjątkową zdolność niesienia światu Chrystusa i talent do szukania ludzi, którzy się źle mają”. Mówił młodym o człowieku, filozofie i kapłanie, który patrzył na drugiego człowieka z „ewangeliczną mądrością, szacunkiem i troską”, szukał nawet najmniejszych przejawów dobra w otaczającym go świecie i potrafił się tym dobrem cieszyć. – Miał też odwagę mówić otwarcie o słabościach ludzkiej natury – dodał hierarcha.
– Pamiętamy jego zmagania o międzyludzką solidarność, z jaką determinacją, czyli góralskim uporem, uczył właściwego rozumienia i odpowiedzialnego korzystania z daru wolności. Dziś bardzo nam brakuje tej mądrej, tłumaczącej manowce współczesnego świata refleksji – podkreślił.
>>> Kto próbuje zniszczyć ks. Tischnera?
Nie dajmy wyrwać z serc wdzięczności
Odnosząc się do rozpowszechnianych ostatnio sądów na temat rzekomej współpracy ks. Tischnera ze służbami PRL, bp Muskus przypomniał, że nie szczędzono mu „brutalnej krytyki” za życia, a nawet wtedy, gdy u jego schyłku zmagał się z cierpieniem. – I rzuca się w niego kamieniami dziś, raniąc pamięć o wybitnym kapłanie i jego zasługach dla Polski, Kościoła, i dla wielu ludzi, którym utorował drogę do Pana Boga – skonstatował hierarcha, przywołując słowa abp. Józefa Życińskiego, który mówił o ks. Tischnerze: „Dane mu było poznać, jak pieką kamienie rzucane w proroka”.
– Nie dajmy sobie wyrwać z serc wdzięczności dla księdza profesora. Nie pozwólmy, by oskarżenia, które padają pod jego adresem, zniszczyły dorobek jego życia – apelował do góralskiej młodzieży i jej rodzin krakowski biskup pomocniczy.
– Prawda obroni się sama, wie o tym każdy, kto znał księdza Tischnera. Trzeba jednak powiedzieć głośno, że próby zdyskredytowania jego osoby są niegodziwe i nie mają nic wspólnego ani z prawdą, ani z Ewangelią, ani z szacunkiem dla człowieka i kapłana – przypomniał.
Na koniec bp Muskus przytoczył zdanie ks. Tischnera: „Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem”. – Najpierw trzeba być człowiekiem i to człowiekiem dobrym, żeby później być dobrym chrześcijaninem, dobrym rodzicem, dobrym księdzem. I właśnie tego, w dniu bierzmowania, wam życzę: Bądźcie przede wszystkim dobrymi ludźmi, bo bez tego ani rusz – zakończył.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |