Mistero grande: bo małżeństwa też potrzebują rekolekcji

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O rekolekcjach OTO OBLUBIENIEC, które swój początek mają we Włoszech i które są adresowane przede wszystkim dla małżeństw piszą nasi Czytelnicy i Znajomi – Agata i Andrzej Mleczko.

Sakrament małżeństwa darem

Kiedy patrzymy na pannę młodą i pana młodego w dniu ich ślubu nikomu nie przychodzi na myśl, że coś może pójść źle. Sami małżonkowie przekonani są o sile własnej miłości, która przecież wszystkiemu wierzy i we wszystkim pokłada nadzieję. Zawierając sakrament małżeństwa w kościele mają dodatkową ufność graniczącą z pewnością, że ich życie będzie udane, piękne i spełnione. Mija kilka lat i ci sami małżonkowie nie są już tak pewni. Codzienność rzuca im pod nogi przeszkody, jakich się nie spodziewali i wyzwania jakim trudno podołać. Zaczynają pytać sami siebie: jak to możliwe, że nam tak ciężko? Co stało się z naszą miłością? Gdzie w tym wszystkim jest Pan Bóg?

Te ważne pytania dotykają samej tożsamości małżeństwa: kim właściwie jesteśmy jako chrześcijańscy małżonkowie? Co nas odróżnia od par żyjących w związkach cywilnych? Gdzie jest moc obiecana nam w dniu ślubu? Dlaczego małżeństwo jest sakramentem?

Nasza historia

My również zadawaliśmy sobie takie pytania, kiedy rok po roku walczyliśmy ze sobą nawzajem, z naszymi słabościami a nade wszystko z rozczarowaniem rzeczywistością małżeńskiej codzienności. Pan Bóg zawsze działa inaczej niż się spodziewamy! Prowadził nas swoją ścieżką nawet wtedy, gdy nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Pokierował naszym życiem wysyłając nas do Włoch, gdzie po raz pierwszy spotkaliśmy się ze wspólnotą Mistero Grande (po polsku Tajemnica to Wielka – za Świętym Pawłem: Ef 5, 32). Oczywiście jak najbardziej oporni uczniowie wiele lat opieraliśmy się uczestnictwu w rekolekcjach organizowanych przez nich. Na szczęście Pan Bóg nie poddaje się nigdy! Dzięki osobistemu zaproszeniu założyciela wspólnoty – don Renzo Bonetti, któremu nie sposób było odmówić – znaleźliśmy się w umbryjskim Foligno, gdzie pierwszy raz mogliśmy uczestniczyć w rekolekcjach Ecco lo Sposo (Oto Oblubieniec).

Rekolekcje początkiem odnowy

Podczas rekolekcji dostaliśmy nie tylko odpowiedzi na nasze pytania, które nas niepokoiły przez wiele lat ale przede wszystkim doświadczyliśmy niezwykle intensywnie miłości i pokoju. W trakcie kolejnych rozważań o tożsamości małżonków, a szczególnie podczas niezwykle owocnego dialogu w parze mogliśmy przypomnieć sobie cudowny dzień zaślubin. Bycie żoną i bycie mężem nabrało dla nas nowego znaczenia, prawdziwej głębi, która pomogła nam zaprosić Jezusa do naszej codzienności, i który stopniowo cały czas ją przemienia.

fot: misterogrande.pl

Po przeżyciach rekolekcyjnych nasza relacja zaczęła się powolutku zmieniać i trochę bardziej przypominać relację oblubieńczą z Jezusem. Był to zaledwie początek, bo prędko okazało się, że chcielibyśmy podzielić się tym doświadczeniem z innymi małżeństwami w Polsce.

Z włoskiego na polski

Czerpiąc z bogatego doświadczenia wspólnoty Mistero Grande przetłumaczyliśmy rekolekcje Oto Oblubieniec na język polski. W ten sposób w 2017 roku po raz pierwszy w Polsce odbyły się ćwiczenia duchowe dla małżonków w małej miejscowości pod Poznaniem. Gościły nas Siostry Uczennice Krzyża a opiekował się nami ks. dr Przemysław Kwiatkowski, który w swojej pracy naukowej zajmował się nauczaniem Jana Pawła II skierowanym do rodzin. Włoskie małżeństwa wspierały cały proces organizacji i obejmowały nas swoją modlitwą przez całe miesiące. Wiosną 2018 roku polskie małżeństwa będą miały kolejną sposobność aby zastanowić się nad własną tożsamością i aby doświadczyć uzdrawiającej mocy samego sakramentu.

Najważniejsze zadanie chrześcijańskich małżonków?
To wzajemna miłość, to jasne. Tylko jak tu kochać żonę albo męża jeśli ciągle brak mi czasu albo zwyczajnie ochoty? Życie ciągle stawia przed nami nowe trudności a praca nad rozwojem miłości do współmałżonka odchodzi na coraz dalszy plan. Jeśli zadajesz sobie pytania o sens sakramentu małżeństwa, o sposób działania Bożej Łaski w codziennym życiu i jeśli chcesz podjąć współpracę z łaską aby żyć pełnią, te rekolekcje są dla ciebie. Małżeństwa które same przeżyły rekolekcje dzielą się swoim doświadczeniem i zdradzają metody pracy nad sobą. W błogosławionym czasie rekolekcji pełnym modlitwy, dialogu, pracy w grupach i refleksji nad Pismem każdy z was może doświadczyć działania Ducha Świętego – sprawcy zaślubin. Serdecznie zapraszamy do tego abyście odważyli się żyć pełnią waszego chrześcijańskiego powołania.

Więcej informacji pod tym adresem misterogrande.pl  i na Facebooku. Poniżej galeria zdjęć z włoskich edycji rekolekcji:

 

Galeria (6 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze