Abp Gądecki ujawnia nieznany dotąd dokument Wandy Błeńskiej
Ja, Wanda, obieram sobie Ciebie, Jezu, za wyłącznego Pana i ślubuję Ci Miłość, Wierność i Posłuszeństwo aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny, Królowo Polski i Wszyscy Święci! W dniu Najświętszego Serca Pan Jezusa A.D. 1958. W. Błeńska (fragment aktu ślubowania).
>>> Dr Wanda Błeńska Poznanianką Stulecia
Śluby zostały złożone kilka lat po przybyciu do Afryki. Lekarka od 1951 r. przebywała w Ugandzie, gdzie leczyła trędowatych. „Najtrudniejsze były początki, pierwszych piętnaście lat” – wyznała po powrocie do Polski. Pod opieką dr Błeńskiej pozostawało ponad 20 tys. trędowatych, w całym dystrykcie Buluby była początkowo jedynym lekarzem. Jak wspominała, spała po pięć godzin dziennie, pracowała przez cały dzień, który rozpoczynała od uczestnictwa w Eucharystii.
>>> KEP zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej
>> Dr Wanda Błeńska świadkiem wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego
Centrum szkoleniowe szpitala w Bulubie nosi dziś nazwę „Wanda Blenska Training Centre”, podobnie jak kilka innych placówek, choćby przychodnia zdrowia w Befasie na Madagaskarze. W 2019 r. uruchomiono stronę internetową poświęconą lekarce: wandablenska.pl w 10 językach świata. Jeśli Stolica Apostolska wyrazi na to zgodę, wkrótce powinien rozpocząć się proces beatyfikacyjny lekarki, która zmarła w 2014 r. w wieku 103 lat.
>>> Urodziny niezwykłego świadka wiary. 108 lat temu na świat przyszła dr Wanda Błeńska
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |