fot. Grzegorz Dembiński, „Głos Wielkopolski”

Abp Gądecki ujawnia nieznany dotąd dokument Wandy Błeńskiej

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
O nieznanym do niedawna dokumencie poinformował abp Stanisław Gądecki. To akt ślubowania miłości, wierności i posłuszeństwa Jezusowi podpisany na misjach przez dr Wandę Błeńską odnaleziono wśród rzeczy osobistych Matki Trędowatych.

Fot. Domena Publiczna

Ja, Wanda, obieram sobie Ciebie, Jezu, za wyłącznego Pana i ślubuję Ci Miłość, Wierność i Posłuszeństwo aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny, Królowo Polski i Wszyscy Święci! W dniu Najświętszego Serca Pan Jezusa A.D. 1958. W. Błeńska (fragment aktu ślubowania).

 

>>> Dr Wanda Błeńska Poznanianką Stulecia

Śluby zostały złożone kilka lat po przybyciu do Afryki. Lekarka od 1951 r. przebywała w Ugandzie, gdzie leczyła trędowatych. „Najtrudniejsze były początki, pierwszych piętnaście lat” – wyznała po powrocie do Polski. Pod opieką dr Błeńskiej pozostawało ponad 20 tys. trędowatych, w całym dystrykcie Buluby była początkowo jedynym lekarzem. Jak wspominała, spała po pięć godzin dziennie, pracowała przez cały dzień, który rozpoczynała od uczestnictwa w Eucharystii.

>>> KEP zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej

Zdjęcie: konferencja prasowa w siedzibie sekretariatu KEP z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, fot. Maciej Kluczka

>> Dr Wanda Błeńska świadkiem wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego

Centrum szkoleniowe szpitala w Bulubie nosi dziś nazwę „Wanda Blenska Training Centre”, podobnie jak kilka innych placówek, choćby przychodnia zdrowia w Befasie na Madagaskarze. W 2019 r. uruchomiono stronę internetową poświęconą lekarce: wandablenska.pl w 10 językach świata. Jeśli Stolica Apostolska wyrazi na to zgodę, wkrótce powinien rozpocząć się proces beatyfikacyjny lekarki, która zmarła w 2014 r. w wieku 103 lat.

>>> Urodziny niezwykłego świadka wiary. 108 lat temu na świat przyszła dr Wanda Błeńska 

Zobacz także
Wasze komentarze