kościół Amazonia

Fot. pixabay

Brazylia: biskupi i świeccy obradują o sprawach Kościoła regionu Amazonii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Centrum Duchowości Góra w Belém rozpoczęło się 28 sierpnia zebranie robocze biskupów z brazylijskiej części Amazonii, zorganizowane przez Specjalną Komisję Episkopatu ds. Amazonii (CEA) i Panamazońską Sieć Kościelną (REPAM).

Uczestnicy obrad, które potrwają do 30 bm., omówią dokument roboczy zbliżającego się Synodu Biskupów nt. Amazonii, podzielą się doświadczeniami słuchania miejscowej ludności oraz zapoznają się z wynikami przedsynodalnych spotkań w diecezjach i prałaturach Amazonii.

W posiedzeniu bierze udział metropolita Belo Horizonte i przewodniczący Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) abp Walmor Oliveira de Azevedo. Podkreślił, że dokument roboczy Synodu zawiera bardzo trafną interpretację antropologiczną wobec ekologii integralnej. Zwrócił uwagę, że największym wyzwaniem na etapie przygotowań jest wzmocnienie lektury teologicznej, ponieważ głównym zadaniem Kościoła jest ewangelizacja i głoszenie Jezusa Chrystusa. „Staniemy w obliczu tych wyzwań i dołożymy wszelkich starań, aby Synod, który jest pragnieniem serca papieża Franciszka, wniósł duży wkład w Amazonię, Kościół w Brazylii i na całym świecie” – dodał przewodniczący CNBB.

>>Brazylia: Kościół ma pomagać ludziom otwierać się na Boga

Na spotkanie do Belém, koordynowane przez kardynała Cláudio Hummesa – przewodniczącego CEA i REPAM oraz sprawozdawcę Synodu ds. Amazonii – przybyli wszyscy biskupi z 56 diecezji i prałatur brazylijskiej Amazonii, jak również świeccy liderzy i osoby zakonne z tego regionu. W obradach uczestniczą też biskup peruwiańskiej diecezji Puerto Maldonado – David Martinez de Aguirre Guiné i ks. prał. Michael Czerny, sekretarz Synodu ds. Amazonii.

Synod Biskupów poświęcony Amazonii będzie obradował w Watykanie w dniach 6-27 października. Obok zagadnień teologicznych i duszpasterskich zostaną na nim poruszone także kwestie ochrony środowiska oraz sprawy ludności tubylczej i prawa człowieka.

Zobacz także
Wasze komentarze