fot. EPA/PIYAL ADHIKARY

Indie: kontrowersyjny wyrok sądu. Uniewinniono ponad 3700 oskarżonych o masakry chrześcijan

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Indyjski sąd najwyższy uniewinnił ponad 3700 osób oskarżonych o „przemoc na tle religijnym” podczas masakr chrześcijan, do jakich doszło w dystrykcie Kandhamal w stanie Orisa w 2008 r.

– Nie została wymierzona sprawiedliwość – skomentował „z wielkim smutkiem” metropolita Cuttack-Bhubaneswar abp John Barwa, dodając, że chrześcijanie mieli nadzieję, iż przestępcy zostaną ukarani, a ofiary otrzymają zadośćuczynienie.

Radykalni hinduiści mordowali wyznawców Chrystusa w sierpniu 2008 r. w odwecie za zabójstwo mnicha Laxamanandy Saraswatiego, choć do jego popełnienia przyznali się maoiści. Zginęło 120 osób, niemal 56 tys. zostało zmuszonych do ucieczki (w tym 12 tys. dzieci). Spalono 8 tys. domów w 415 wsiach, zniszczono 300 kościołów, zgwałcono 40 kobiet (w tym siostrę zakonną, krewną arcybiskupa).

>>> Indie: profanacja Najświętszego Sakramentu

Według danych ogłoszonych przez stanowe władze, w sprawie masakr aresztowano 6954 osoby, mające związek z 827 aktami przemocy. 79 procesów zakończyło się wyrokami skazującymi, 263 uniewinnieniem, zaś w 170 wyrok jeszcze nie zapadł.

>>> Chrześcijanie zlinczowani za rzekome zabicie krowy

Abp Barwa oświadczył, że nie spocznie w obronie swego ludu, póki ostatni z poszkodowanych chrześcijan nie uzyska sprawiedliwości.

Zobacz także
Wasze komentarze