Kilka milionów Meksykanów pielgrzymowało do Matki Bożej z Zapopan [+ZDJĘCIA]
Kilka milionów pątników przybyło na tradycyjną pielgrzymkę z wizerunkiem Matki Bożej z Zapopan. Wśród nich Maria Elena, która Matce Bożej przypisuje cud uzdrowienia z raka. Ponad 20 lat temu lekarz dawał jej miesiąc życia. Dzisiaj przeszła kilkanaście kilometrów i tańczyła tradycyjny taniec aztecki ku czci Maryi.
Trasa wiedzie z katedry w Guadalajarze do bazyliki w Zapopan. Pierwsze grupy wyruszyły już nocą, lecz główna pielgrzymka rozpoczęła się po mszy świętej o godz. 5 nad ranem. Duchowe przygotowania trwały ok. sześciu miesięcy. Od maja bowiem wizerunek Matki Bożej z Zapopan wędrował po parafiach archidiecezji Guadalajary w ramach tzw. recorrido. Każda parafia przyjmowała mocno czczoną w tej części Meksyku, a także słynącą cudami figurkę Maryi z wielką pompą. Kulminacją jest la llevada, czyli uroczysta procesja, która zaczyna się przed świtem, 12 października. Jej tradycja sięga 1734 r. Liczne grupy parafialne, wspólnoty, orkiestry, chóry czy grupy taneczne towarzyszą wizerunkowi Dziewicy z Zapopan w Jej wędrówce z katedry w Guadalajarze do poświęconej Jej bazyliki w Zapopan. Świętowanie trwa jeszcze do późnej nocy. UNESCO uznało tę pielgrzymkę za niematerialne dziedzictwo ludzkości. W zeszłym roku zgromadziło się ok. 2,5 miliona pielgrzymów. W tym roku najprawdopodobniej tę liczbę jeszcze przekroczono.
Dlaczego Meksykanie pielgrzymują do Matki Bożej z Zapopan?
Cała duchowość meksykańska jest bardzo maryjna, począwszy od Matki Bożej z Guadalupe. W Jalisco darzy się Matkę Bożą z Zapopan kultem porównywalnym do tego, jakim Polacy otaczają wizerunek Najświętszej Mary Panny Częstochowskiej. Virgencita de Zapopan jest też patronką archidiecezji Guadalajary.
– Nasza pobożność do Panienki z Zapopan zaczęła się od dziecka, ponieważ już nasi dziadkowie, rodzice i wujkowie tańczyli ten taniec. Potem przeszło to z pokolenia na pokolenia. Teraz dzieci naszych dzieci kontynuują tę tradycję – opowiada Maria Elena Lopez Ramirez. Od 1980 r. działa ona w grupie tanecznej wykonującej tradycyjny aztecki taniec. To one najbardziej przyciągają uwagę turystów podczas tej pielgrzymki. – Stroje do tych tańców pochodzą z Tuxpan i Ciudad Guzman na południu stanu Jalisco – tłumaczy.
Maria Elena mówi też, że doświadczyła cudu dzięki wstawiennictwu Matki Bożej. – Miałam raka piersi w 1999 r. Lekarz dawał mi miesiąc życia. Ofiarowałam się Najświętszej Pannie. Uczyniła cud i wciąż tutaj jestem – zaświadcza. Wraz z mężem Ernesto oddani są kultowi maryjnemu. Każdego roku pielgrzymują także do Matki Bożej z Tapalpa, wędrując trzy dni do poświęconego Jej sanktuarium.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |