EPA/MOHAMMED SABER

Palestyna: instytucje chrześcijańskie trzecim z największych pracodawców

Instytucje chrześcijańskie w Palestynie są trzecim pracodawcą dla lokalnej ludności. Wynika to z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Pontifical Mission Jerusalem oraz Dar al-Kalima University College of Arts and Culture – centrum akademickiego założonego w Henronie przez pastora i teologa luterańskiego Mitri Raheba.

Z opublikowanych niedawno danych tych wynika, że więcej pracowników z lokalnej ludności zatrudniają tylko władze Autonomii Palestyńskiej oraz organizacja ONZ-owska UNRWA, zajmująca się udzielaniem pomocy uchodźcom palestyńskim na Bliskim Wschodzie.

Badaniami, które miały na celu zobrazowanie wkładu instytucji związanych z Kościołem oraz wspólnotami chrześcijańskimi w Palestynie (Zachodnim Brzegu, Wschodniej Jerozolimy i Strefie Gazy), kierował naukowiec George Akroush. Okazało się, że mimo malejącej obecności chrześcijan na terenach palestyńskich, wkład wspólnoty chrześcijańskiej w utrzymanie społeczeństwa jest ciągle wysoki.

Wśród zbadanych 296 instytucji są 93 szkoły, uniwersytety i ośrodki kształcenia zawodowego, 19 ośrodków zdrowia, 47 instytucji socjalnych, 77 kulturalnych in turystycznych, centrum ochrony przyrody oraz 21 lokalnych i międzynarodowych biur pomocy w rozwoju. Ponadto chrześcijańskie instytucje socjalne świadczą pomoc dla setek tysięcy Palestyńczyków niezależnie od ich przynależności politycznej i religijnej. Ogółem dzięki instytucjom chrześcijańskim, znalazło zatrudnienie i utrzymanie ponad 9000 pracowników, z których 5017 to chrześcijanie, a 4081 muzułmanie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze