Pierwsze światowe spotkanie młodzieży z regionu arabskiego
W Jordanii odbędzie się pierwsze światowe spotkanie młodzieży z regionu arabskiego. Postanowili o tym uczestnicy 70. zgromadzenie generalne Konferencji Biskupów Łacińskich na Bliskim Wschodzie (CELRA), które obradowało w Rzymie.
Obradom przewodniczył administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa. 18 lutego papież Franciszek wraz z biskupami regionu arabskiego sprawował Mszę św. w kaplicy Domu św. Marty. Poprzez organizację światowego spotkania młodzieży biskupi pragną bardziej przywiązać do stron rodzinnych młodych katolików z krajów arabskojęzycznych, zmotywować ich do bardziej intensywnego udziału w życiu Kościoła i społeczeństwa, co – mają nadzieję – może zmniejszyć falę emigracji.
Prace zgromadzenia rozpoczęły relacje każdego z członków Konferencji Biskupów o sytuacji społecznej i duszpasterskiej w jego kraju i jego diecezji. Omawiano też wytyczne dotyczące konkretnego zastosowania sposobu postępowania w walce z wykorzystywaniem seksualnym przez osoby duchowne. Gośćmi spotkania byli przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot, kard. Michael Czerny z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Benjamino Stella, sekretarz generalny Synodu Biskupów, kard. Lorenzo Baldisseri oraz watykański „minister spraw zagranicznych”, abp Paul Richard Gallagher z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Kard. Guixot poświęcił swoje wystąpienie „Deklaracji o Ludzkim Braterstwie”. Dokument podpisali papież Franciszek i wielki imam kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar, szejk Ahmad Mohammad Al-Tayyeb 4 lutego 2019 r. w Abu Zabi. We wspólnym dokumencie podpisanym przy okazji wizyty w Zjednoczonych Emiratach w ubiegłym roku papież Franciszek i wielki imam Al-Azhar jako najwyższy autorytet sunnicki podpisali ten dokument jako apel, a zarazem własne zobowiązanie. Obaj zwierzchnicy religijni piętnują przemoc w imię Boga i apelują o zaangażowanie w sprawę pokoju, ochrony środowiska oraz przestrzegania praw człowieka.
>>> Światowe Dni Młodzieży w Panamie: Nadzieja dla Kościoła, świadectwo dla świata
Odpowiedzialny za problematykę migracji kard. Czerny przedstawił biskupom regionu arabskiego zasadniczą linie papieskiej adhortacji postsynodalnej „Querida Amazonia”. Problematykę stosunków między biskupami, księżmi diecezjalnymi i zakonnikami omówił kard. Stella, natomiast kard. Baldisseri mówił o „synodalności w praktyce Kościoła”. W swoim wystąpieniu podkreślił, że należy przezwyciężyć „wszelkie formy klerykalnego indywidualizmu i autorytaryzmu w interesie skutecznej współpracy na wszystkich płaszczyznach – od parafii do diecezji”. Z kolei abp Gallagher przedstawił aktualną działalność dyplomatyczną i stanowisko Stolicy Apostolskiej w kontekście dramatycznych wydarzeń w świecie arabskim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |